Co zdrożeje w 2021 r? Np. opłata za posiadanie psa
Pikist
Autor Radosław Święcki - 1 Stycznia 2021

Właściciele psów muszą zacisnąć zęby i płacić więcej. 2021 rokiem wielu absurdalnych podwyżek

Od lat niechlubną noworoczną tradycją są podwyżki wszelkiego rodzaju opłat. Co zdrożeje w 2021 roku? Zapłacimy więcej za prąd czy za abonament, a do wzrostu cen niektórych produktów na sklepowych półkach przyczynią się podatek handlowy i cukrowy. Nie zabraknie również dość absurdalnych podwyżek, który przyprawią o ból głowy – nie z powodu Sylwestra – właścicieli psów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za co w tym roku zapłacimy więcej
  • Dlaczego nowe zasady uderzą w właścicieli psów
  • Kto będzie zwolniony z opłat

Co zdrożeje w 2021 r.?

Za nami Sylwester, dla większości z nas inny niż zazwyczaj, ale jak się okazuje pewne rzeczy się nie zmieniają. Dla wielu tradycją jest, że szaleństwa sylwestrowej nocy kończą się bólem głowy, inna tradycja dotyczy niestety już wszystkich, gdyż wiąże się ona z noworocznymi podwyżkami.

Jak już niejednokrotnie informowaliśmy w 2021 roku zapłacimy więcej za prąd w związku z tym, że do rachunków doliczana będzie tzw. opłata mocowa. Wynosić będzie ona, jak przypomina TOK FM od dwóch do ponad 10 zł miesięcznie, co oznacza, że dla części gospodarstw domowych będzie to wydatek na poziomie ok. 120 zł rocznie.

W 2020 roku mieliśmy do czynienia z galopującą inflacją i niestety na spadek cen produktów na sklepowych półkach nie ma co liczyć. Wszystko w związku z nowymi podatkami. Pierwszy z nich to tzw. podatek cukrowy, który wiązał się będzie ze wzrostem cen popularnych napojów słodkich, ale też tzw. małpek. Drugi podatek to podatek handlowy, którego wprowadzenie byłoby dobrym motywem przewodnim telenoweli, gdyż trwa to już od dobrych 6 lat – w największym skrócie można to opisać w następujący sposób: rząd chce, UE blokuje. Co prawda w sprawie podatku musi wypowiedzieć się jeszcze unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, ale rządzący nie zamierzają czekać.

- Nie są prowadzone prace mające na celu dalsze przedłużanie zawieszenia poboru podatku handlowego. Pozostajemy w przekonaniu, iż wyrok będzie zgodny z Polską argumentacją i zapadnie we właściwym czasie – mówiła niedawno w rozmowie z TOK FM Iwona Prószyńska z Ministerstwa Finansów.

500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowej500 plus za udział w „Sylwestrze Marzeń”. TVP sowicie wynagrodziło statystów na zabawie sylwestrowejCzytaj dalej

Przeciwnikiem wprowadzenia podatku handlowego jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która apelowała o odłożenie nowej daniny w czasie. Organizacja zwraca uwagę, że podatek przełoży się na wzrost cen dla klientów, choć póki co nie wiadomo z jakimi konkretnie podwyżkami będziemy mieli do czynienia.

2021 rok to również wzrost cen, jeśli chodzi o najbardziej lekceważoną przez Polaków daninę. Mowa oczywiście o abonamencie radiowo-telewizyjnym. Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak przypomina Business Insider Polska za korzystanie z radia czy telewizora trzeba będzie zapłacić w tym roku średnio 22 zł miesięcznie (abonament za używanie radia wzrośnie z 7 do 7,50 zł miesięcznie, zaś za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego miesięcznie trzeba będzie zapłacić 24,50 zł, o niemal 2 zł więcej niż dotychczas).

Wzrośnie opłata za posiadanie psa

Ale ten rok to wzrost to również inne, dość absurdalne podwyżki, które dotkną właścicieli psów. W niektórych gminach wzrośnie bowiem opłata za posiadanie psa, która dotychczas wynosiła maksymalnie 125,40 zł, a od 1 stycznia 2021 roku będzie to 130,30 zł, co oznacza wzrost o prawie 5 zł.

Podatek od posiadania psa jak przypomina portal gazeta.pl został zapisany w art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. O wprowadzeniu opłaty indywidualnie decyduje rada gminy bądź miasta.

Podatek należy uiścić do 30 kwietnia br. Jeśli zwierzę urodziło się w pierwszej połowie roku, to trzeba zapłacić pełną stawkę, a w przypadku narodzin w drugiej połowie opłata wynosić będzie 50 proc. stawki rocznej.

Zwolnione z uiszczania opłaty za psa, jak przypomina gazeta.pl są m.in. osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (maks. jeden pies), osoby z niepełnosprawnościami, posiadające psa asystującego, osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności (maks. jeden pies), podatnicy podatku rolnego (maks. dwa psy), czy personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Podatku nie muszą oczywiście płacić również osoby posiadające psa w gminie, w której podatek nie został wprowadzony.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
  2. Niezaczepieni wykluczeni społecznie? Niepokojące słowa ministra
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News