Cmentarz
wikimedia, Albert Górniak
Autor Komunikaty prasowe - 19 Października 2019

Astronomiczna suma za miejsce na cmentarzu. Parafianie piszą do kurii

Cmentarz - aby dostać na nim miejsce często trzeba wydać krocie. Mocno odczuli to parafianie z miejscowości pod Łodzią, gdzie muszą się wręcz zapożyczać, by pochować bliskich. Napisali do UOKiK z prośbą o kontrolę zarządcy jedynego w mieście cmentarza, aby zweryfikować, czy nie nadużywa swej pozycji na rynku ograniczając dostęp innym firmom pogrzebowym.

Cmentarz - ceny za miejsce zwalają z nóg

Cmentarz - na niespotykanie wysokie ceny za miejsce na nim cierpią mieszkańcy (12 tys.) Brzezin pod Łodzią, gdzie znajdują się aż trzy parafie. Brzezinianie po śmierci trafiają na cmentarz przy ul. Kopernika, administrowany przez łódzką kurię. Jednak coraz częściej są zmuszeni grzebać bliskich w sąsiednich miejscowościach, jak chociażby w oddalonych o ok.10 km Koluszkach. Wszystko przez pieniądze. Portal Finanse.wp.pl podaj szczegóły kosztów, jakie trzeba ponieść za pochówek w tamtych okolicach:

“Przykładowo, opłata za plac na cmentarzu w Brzezinach wynosi 2 tys. zł, a w Koluszkach 500-800 zł. Za przygotowanie kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo żałobne, w Brzezinach trzeba zapłacić 380 zł (w Koluszkach 250 zł), a wykopanie grobu przez wskazanego przez zarządcę grabarza to koszt 2 tys. zł. Dla porównania: w Koluszkach taki punkt w cenniku w ogóle nie istnieje, rodziny same wybierają, kto to dla nich zrobi i tym samym, mogą negocjować cenę”.

“Stop cmentarnemu wyzyskowi”

Mieszkańcy Brzezin postanowili interweniować w tej sprawie i założyli grupę na Facebooku “Stop cmentarnemu wyzyskowi”. Poinformowali o tym również Kurię. Odpowiedź Kanclerza była zaskakująca, bowiem stwierdził on, że podane ceny nie mogą być prawdziwe. Na nic się zdał fakt, że niektórzy z członków grupy zamieścili również pokwitowania, wedle których zarządca cmentarza zażyczył sobie aż ok. 5 tys. zł. Jeden z pierwszych buntowników Sławomir Pawlik, powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską:

500 plus stanie się 400 plus. Nie można zahamować już tej zmiany500 plus stanie się 400 plus. Nie można zahamować już tej zmianyCzytaj dalej

“5 tys. zł to dla niektórych dwie miesięczne pensje. Zapłaciłem, zresztą dopiero po jakimś czasie zacząłem się zastanawiać, czy te wszystkie opłaty nie były nadmiernie wysokie. Przecież kiedy człowiek jest w żałobie, nie myśli o pieniądzach; zapłaci każde pieniądze, by tylko godnie pochować bliskiego”.

Kuria usprawiedliwia się

Kuria przyznała, że ceny różnią się wysokością od tych na pobliskich cmentarzach, jednak próbowała tłumaczyć się tym, że będąc administratorem cmentarza, ponosi wszystkie koszty jego utrzymania, takie jak wywóz śmieci, remont alejek czy koszenie trawy.To tłumaczenie wydaje się dość pokrętne, biorąc pod uwagę oczywisty fakt, że tego typu koszty ponosi zarządca każdego cmentarza. Co więcej, okazuje się, że to nie jedyne wątpliwości, jakie się pojawiły, jak poinformował Pawlik: “Zaczęliśmy zgłębiać różne dokumenty i zorientowaliśmy się, że cmentarz składa się z trzech działek. Zapytaliśmy kurię, w jaki sposób weszła w posiadanie jednej z nich oraz w jakich okolicznościach przekazano w użytkowanie wieczyste drugą działkę. Na razie nie wiemy, ale z pewnością to ustalimy”.

Brzezinianie wysłali drugie pismo do Kurii i czekają na odpowiedź. W pierwszej Kuria napisała, że Pawlik działa na jej szkodę i podburza opinię publiczną, wprowadzając ją w błąd. Reakcja mieszkańca Brzezin nie była zaskakująca: “Chcemy zorganizować protest uliczny. Pokojowy, bez blokowania ulicy. Walczymy nie tylko o obniżenie opłat, ale też o godność” - zaznaczył.

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News