Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 01.11.2019. Swieto Wszystkich Swietych.
Piotr Molecki/East News
Autor Komunikaty prasowe - 14 Stycznia 2020

Będą zmiany w zasadach pochówku. Cmentarze pod lupą inspekcji sanitarnej

Resort zdrowia i inspekcja sanitarna pracują nad nowa ustawą mająca na nowo zdefiniować 20-letnie prawo do grobu uzależnione od wniesienia opłaty - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Obecne przepisy określające pochówek, są z 31 stycznia 1959 r. zawarte w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nowe regulacje mają rozdzielić przepisy dotyczące chowania zmarłych i stwierdzania zgonów.

Kolejny pochówek po 20 latach

W nowej ustawie będzie między innymi definicja grobu jako wyodrębnionego miejsca przeznaczonego do złożenia zwłok, szczątków ludzkich lub popiołów, w tym niszy w katakumbach lub kolumbariach. W nowych przepisach nie będzie rozróżnienia na grób ziemny i murowany-piszę "Dziennik Gazeta Prawna".

Waloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychWaloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychCzytaj dalej

Przypisy utrzymają między innymi prawo, które mówi o tym, że kolejne zwłoki w tym samym grobie ziemnym powinny być złożone po 20 latach. To prawo nie będzie tyczyło się urn z popiołami.

Dziedziczenie grobu

W nowej ustawie grób będzie traktowany jako dobro osobiste, które będzie można dziedziczyć. Uprawnienie to będzie nosiło nazwę "prawa do grobu" i będzie ono chronione przez kodeks cywilny.

Już niedługo spis powszechny - pierwszy, który trzeba będzie wykonać samodzielnie. Za odmowę grozi wysoka karaJuż niedługo spis powszechny - pierwszy, który trzeba będzie wykonać samodzielnie. Za odmowę grozi wysoka karaCzytaj dalej

Prawo do grobu trwa 20 lat i jest uzależnione od wniesienia opłaty za pochówek lub przedłużenie tego uprawnienia. Obecnie bowiem prawo do grobu – choć nie jest zdefiniowane w taki sposób, jak przewidziano w projekcie – również przysługuje na podobnych zasadach, czyli jest związane z wniesieniem opłaty i ma skutek na 20 lat - informuje dziennik.

Według projektu osoba, która wniesie opłatę, miałaby decydować kto zostanie pochowany w grobie oraz miałaby możliwość wnioskowania o ewentualną ekshumację. Dodatkowo to ona mogłaby podejmować decyzję o likwidacji grobu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News