Cmentarz
wikimedia, Albert Górniak
Autor Komunikaty prasowe - 1 Listopada 2019

Wiele cmentarzy nie spełnia wymagań. Kontrola NIK wykazała sporo nieprawidłowości

Cmentarz komunalny. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, samorządy mają problem z wywiązywaniem się ze swoich obowiązków pełnienia pieczy nad miejscami spoczynku zmarłych. NIK podjął się sprawdzenia tego, jak w Polsce zarządza się cmentarzami komunalnymi.

Cmentarz komunalny - jak wygląda zarządzanie nim

Cmentarz komunalny: raport NIK pokazuje, że są samorządy, które sprawowanie opieki nad miejscami spoczynku zmarłych ograniczają do kwestii podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku oraz kontrolowania czystości. Według rzeczniczki NIK Kseni Maćczak zdarzało się, że dochodziło do zawyżania cen w przypadku, gdy za zarządzanie częścią cmentarzy odpowiedzialne były prywatne firmy. Pomijano sprawdzanie spraw dotyczących finansowania cmentarzy, takich jak: wysokość opłat cmentarnych, ich rozliczania, a także potrzeb inwestycyjnych. “Akceptowano jednoczesne prowadzenie działalności komercyjnej, nie analizowano opłacalności przyjętej formy zarządzania cmentarzem, ani wywiązywania się z obowiązku prowadzenia dokumentacji cmentarnej” - informuje portal Radioszczecin.pl. Powyższe obowiązki są zawarte w ustawie o cmentarzach.

Wszystkich Świętych. Możesz stracić miejsce pochówku bliskiej osoby, istotne są terminyWszystkich Świętych. Możesz stracić miejsce pochówku bliskiej osoby, istotne są terminyCzytaj dalej

Rezygnacja z uprawnień do nadzoru nad cmentarzami

“Władze samorządowe często rezygnowały z uprawnień do nadzoru nad cmentarzami. W konsekwencji w ponad 37 proc. kontrolowanych gmin wysokość opłat za miejsce pochówku, a także zasady korzystania z cmentarzy ustalały - wbrew prawu - zarządzające cmentarzami podmioty zewnętrzne, które chciały uzyskać jak najwyższe zyski” - podaje Radioszczecin.pl. Według NIK nie jest to zgodne z zasadą powszechności usług komunalnych, gdyż fundamentalną kwestią ich dostępności jest ich koszt. Według ustaleń kontroli poszczególne gminy znacznie różnią się ustalaniem cen - ze względu na to, że prawo nie narzuca zakresu opłat, każda kształtuje je według własnego uznania.

Brak miejsc na cmentarzach

Nie umknęła uwadze NIK kwestia braku dostatecznej dostępności miejsc na cmentarzach. Odpowiadają za to samorządy, gdyż ich nie rozbudowują. Co jest przeszkodą w planowaniu stosownych inwestycji? Przepisy wymagają, by tereny spełniały określone warunki, a takich miejsc brakuje. Samorządy próbowały rozwiązać ten problem, decydując się na budowę nowych cmentarzy za miastami. Jednak okazało się, że w przepisach nie ma zgody na takie rozwiązania.

W Polsce znajduje się 15 tysięcy cmentarzy, a niemal 2 tysiące z nich jest w rękach samorządów. Cmentarze parafialne stanowią zdecydowaną większość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Ojciec piątki dzieci pokłócił się z żoną. Zrobił test DNA, szybko go pożałował
  6. Fatalne informacje dla kierowców. Już niedługo paliwo absurdalnie zdrożeje, nadchodzi ciężki czas dla zmotoryzowanych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News