Wyborcy mogą głosować do godz. 21.00
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Października 2019

Za jeden wpis dostaniesz monstrualną karę. Nawet 1 mln złotych

Cisza wyborcza rozpoczęła się w nocy z piątku na sobotę o godz. 00.00 i potrwa do końca głosowania w niedzielę do 21.00. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe sankcje. W trakcie jej trwania nie można publikować sondaży, agitować na rzecz kandydatów i list - dotyczy to też internetu. Za złamanie zasad ciszy wyborczej można otrzymać karę nawet w wysokości miliona złotych - podaje portal Rmf24.pl.

Cisza wyborcza trwa

Dziś odbywają się wybory parlamentarne w Polsce. Głosować można od godz. 7.00 do 21.00. Cisza wyborcza startuje na dobę przed dniem wyborów, czyli w piątek o północy i potrwa do czasu zakończenia oddawania głosów. Jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczy nie podejmie decyzji o przedłużeniu czasu na głosowanie, to cisza wyborcza powinna się zakończyć w niedzielę 13 października o godz. 21.00.

Komisje wyborcze mogą podjąć decyzje o wydłużeniu czasu na głosowanie w nadzwyczajnych sytuacjach. Chodzi np. o powódź, zniszczenie lokalu wyborczego, katastrofę budowlaną, komunikacyjną bądź potrzebę dodrukowania kart wyborczych. Mogą to być przeszkody utrudniające lub paraliżujące pracę komisji, a co za tym idzie ograniczające możliwość dotarcia na wybory osób, które chcą zagłosować.

Kasjer z Lidla podmienił kartę staruszka. Mylił się, bo myślał, że nikt nie widziKasjer z Lidla podmienił kartę staruszka. Mylił się, bo myślał, że nikt nie widziCzytaj dalej

Cisza wyborcza - zasady

Jak podaje portal Rmf24.pl, zasady ciszy wyborczej narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, co oznacza publiczne namawianie lub zachęcanie do głosowania na określoną osobę lub ugrupowanie. Niedozwolone jest zwoływanie zgromadzeń, organizacja pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień czy publikacja materiałów wyborczych. Plakaty promujące polityków, które zostały rozwieszone przed startem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane lub zaklejane. Jednak ważne jest, aby w trakcie wyborów nie jeździć pojazdami oklejonymi informacjami politycznymi. Auto, na którym są plakaty wyborcze może jednak stać. Agitacji należy też unikać w internecie.

Komisja wyborcza zaznacza, że niedozwolone jest też agitowanie w lokalu wyborczym, które może polegać między innymi na eksponowaniu symboli, znaków i napisów, kojarzących się z kandydatami i ugrupowaniami. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grożą duże sankcje. Najwyższa grzywna, grozi za publikowanie sondaży w trakcie ciszy wyborczej. Kara może wynieść od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł. Dotyczy to jednocześnie sondaży przedwyborczych o przewidywanym zachowaniu wyborców, wyników wyborów, jak i sondaży, które są prowadzone w dniu wyborów.

Wcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbWcześniejsza emerytura stażowa. Od zaraz skorzysta nawet 100 tys. osóbCzytaj dalej

Cisza wyborcza do 21.00

Jednocześnie Państwowa Komisja Wyborcza podkreśla, że o tym, czy jakieś działanie naruszyło zasady ciszy wyborczej, będą decydować organy ścigania i sądy, a wyborca, który uważa, że doszło do przestępstwa, powinien to zgłosić bezpośrednio policji bądź prokuratury.

W niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie zakończy się o godz. 21.00. Wraz z zakończeniem wyborów skończy się też cisza wyborcza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Córka obawiała się, że ktoś znęca się nad jej matką. Zainstalowała ukrytą kamerę
  6. Ujawniono wielkie oszustwo. Wyciekł niepublikowany raport dot. produktów spożywczych w sklepach w Polsce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News