Cinema City egzekucja komornicza
Wikimedia Commons Avi1111 dr. avishai teicher CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 2 Grudnia 2020

Cinema City przegrało. Komornik wszedł na konto

Cinema City odniosło w tym roku spore straty spowodowane zamknięciem kin. To jednak nie jedyny problem, bo w tle toczył się proces z organizacją reprezentującą twórców. Sąd przychylił się do żądań wierzycieli, a komornik zablokował konto sieci multipleksów.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • W jakiej sprawie przegrało Cinema City
 • Z kim sieć kin toczy konflikt
 • Dlaczego firma nie chce zapłacić

Cinema City w tarapatach, komornik zajął ich konto

Cinema City to największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce działa od 1999 roku i to właśnie krajowa spółka popadła w konflikt z twórcami filmów. Sieć multipleksów została oskarżona o niewypłacanie należnych twórcom tantiemów.

Niewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiNiewielu emerytów wie, trzynastkę i czternastkę łatwo wyliczysz. Wszystko zależy od waloryzacjiCzytaj dalej

Konflikt z operatorem kin prowadzi Stowarzyszenie Filmowców Polskich - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych (SFP - Zapa). Sprawa rozpoczęła się już w 2019 roku. Wtedy też sąd pierwszej instancji wydał wyrok przychylny dla artystów.

Cinema City z wyrokiem się nie zgodziło, więc sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Na niewiele się to zdało, bo w listopadzie zapadł niekorzystny wyrok dla sieci multipleksów. Z racji, że w trzy tygodnie od ogłoszenia wyroku spółka nie zwróciła pieniędzy, wierzyciel skierował sprawę do postępowania egzekucyjnego.

- Rachunki bankowe Cinema City pozostają na chwilę obecną zajęte przez komornika. Cinema City może jednak swoim działaniem odblokować je w każdej chwili, decydując się na wykonanie wyroku poprzez wpłacenie zasądzonej kwoty na przykład poprzez swoją spółkę matkę lub którąś ze spółek powiązanych, w tym zagranicznych, dysponujących gigantycznym kapitałem - informuje SFP - ZAPA.

Kardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyKardynalny błąd w sejmowej ustawie. Sanepid niemal całkowicie bezradny, karą Polaków nie postraszyCzytaj dalej

Jak pisze Wirtualna Polska, Cinema City odmówiło komentarza. Nie wiadomo również jakiej wysokości jest dług, zarząd SFP - ZAPA zasłania się troską o zachowanie poufności wrażliwych danych finansowych. Jednak prawdopodobnie chodzi nawet o kilkanaście milionów za same tantiemy, plus odsetki za niewypłacanie ich na czas.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Cinema City liczyło na zniżki i nie płaciło twórcom

Organizacja zrzeszająca twórców informuje, że próbowała negocjować z Cinema City, jednak sieć oczekiwała, że będzie rozliczana na innych stawkach niż pozostałe kina w Polsce. SFP - ZAPA zaznacza jednak, że byłoby to odejściem od zasady równego traktowania kin.

Biedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćBiedronka kończy hitową akcję. Lepiej sprawdź portfel, może też udało ci się wygraćCzytaj dalej

- Byłoby też przyzwoleniem na niemające uzasadnienia stawianie ogromnego podmiotu w pozycji uprzywilejowanej względem pozostałej części rynku. A tę w większości stanowią pojedyncze kina studyjne i lokalne grające ambitny repertuar - pisze SFP - ZAPA.

Jednocześnie organizacja zaznacza, że obowiązek płacenia tantiem na rzecz filmowców wynika z ustawy o prawach autorskich. Co ciekawe, problemów z wypłatami za tantiemy nie miały wcześniej wspomniane małe podmioty, często znajdujące się na granicy opłacalności.

- W tym miejscu warto wspomnieć, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat Cinema City z wyświetlania filmów w Polsce uzyskało kilka miliardów złotych przychodów, nie przekazując m.in. reżyserom choćby ułamka tej kwot - twierdzi SFP - ZAPA.

Poznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaPoznajcie przyszłego najbogatszego Polaka świata. Majątek jak założyciel StarbucksaCzytaj dalej

Cinema City Poland Sp. z o.o. znajduje się teraz w trudnej sytuacji. Zablokowanie konta przez komornika to tylko jeden z problemów, z którym muszą się mierzyć. Sieć multipleksów odniosła znaczne straty z powodu pandemii koronawirusa. Najpierw uderzył w nie pierwszy lockdown, a potem niskie zainteresowanie klientów po zniesieniu obostrzeń.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News