ciąża plus
Pixabay/pexels
Autor Paulina Musianek - 5 Lipca 2019

Ciąża plus - nowa propozycja rządu. Darmowe leki dla ciężarnych

Kolejnym programem rządu ma być "Ciąża Plus", który według zapowiedzi rządzących będzie wprowadzony tuż przed wyborami. Jest to faktyczna pomoc kobietom czy zagrywka PR-owa?

Jedni chwalą i mówią o skutecznej polityce prorodzinnej, inni krytykują mówiąc o rozdawnictwie. Do konsultacji trafił projekt programu „Ciąża Plus”. Czy ten nowy pomysł pomoże Mateuszowi Morawieckiemu i jego gabinetowi utrzymać władzę? Na czym dokładnie polega program “Ciąża Plus”, od kiedy wchodzi w życie i kto może liczyć na refundację?

Program Ciąża Plus to nowa propozycja rządu skierowana do ciężarnych. W jej ramach mają być zapewnione m.in. darmowe leki dla kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Projekt jest na razie na etapie konsultacji.

Program Ciąża Plus. Darmowe leki z symbolem C

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt programu „Ciąża Plus”, który wprowadza dla kobiet spodziewających się dziecka darmowe leki na receptę, które muszą przyjmować ze względu na stan zdrowia - wyjaśnia wiceministra zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w rozmowie z Telewizją Polską. Resort pracuje nad listą medykamentów, które mają być objęte całkowitą refundacją. Według planów, mają to być leki ratujące życie i zdrowie - na cukrzycę, nadciśnienie, podtrzymanie ciąży, jak np. leki hormonalne. Suplementy diety, witaminy czy kwas foliowy, czyli preparaty, które zażywa każda kobieta w ciąży nie będą refundowane.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Recepty na leki z pełną refundacją (oznaczone jako leki "C") będą mogli wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia takie będzie posiadać również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem niektórych lekarzy cały ten projekt ma być tylko “zabiegiem PR-owym".

Kobiety w ciąży rzadko leczy się farmakologicznie poza szpitalem, a jeśli już to na nadciśnienie, na które u kobiet w ciąży stosuje się jeden niezbyt drogi lek. W pozostałych przypadkach ciężarne przyjmowane są do szpitala i tam leczone lekami w ramach hospitalizacji. Lista bezpłatnych kobiet dla ciężarnych jest więc zabiegiem czysto PR-owym - zdradził "Rzeczpospolitej" jeden z warszawskich lekarzy ginekologów.

Ministerstwo zdrowia chce, aby ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Pierwszy wykaz bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży ma zostać ogłoszony w ciągu 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Jak oceniają eksperci w ciągu 10 lat bezpłatne leki dla kobiet w ciąży będą kosztować państwo łącznie 316,06 mln zł. W 2019 r. Fundusz wyda na nie 10 mln zł, w przyszłym roku 22 mln zł, w 2021 r. - 24,2 mln zł, a w 2028 r. - 46,5 mln zł.

W końcu lepsze żywienie w szpitalach?

W ramach programu ma zostać zapewnione odpowiednie jedzenie dla kobiet w ciąży przebywających w szpitalach. Resort zdrowia nie ukrywa, że ma pod tym względem ma sporo do nadrobienia.

W chwili obecnej szpitale nie zapewniają ciężarnym kobietom specjalnie dobranej dla ich potrzeb diety. Co do zasady kobiety otrzymują standardowe posiłki, serwowane wszystkim pacjentom. Ponadto, jak wynika z informacji, które docierają do Ministerstwa Zdrowia także za pośrednictwem mediów i portali społecznościowych, są one często niewystarczającej jakości - czytamy w uzasadnieniu do ustawy.

Stawka żywnościowa dla kobiet przebywających na porodówkach ma wzrosnąć o całe 8 złotych. Z 14 zł do 32 zł.

Koniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaKoniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi
  4. Polacy nadal mają problemy z jazdą autostradami

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News