ciąża plus
Public Domain Pictures/Anna Langova
Autor Komunikaty prasowe - 17 Grudnia 2019

Polki mogą liczyć na milionowe wsparcie. Projekt ustawy Ciąża plus gotowy, znamy szczegóły

Ciąża plus to program autorstwa PiS, w ramach którego m.in. wszystkie leki dla ciężarnych będą za darmo. Rząd ma się wreszcie zająć wprowadzeniem go w życie. Z budżetu państwa zostanie przeznaczone 22 miliony złotych na ten cel.

Ciąża plus niebawem wejdzie w życie

Ciąża plus to program autorstwa PiS, w ramach którego wszystkie leki dla ciężarnych będą za darmo. Już od roku projekt Ministerstwa Zdrowia czeka na uchwalenie. W końcu rząd ma się nim zająć. Według ustaleń Faktu chodzi o leki, które stosuje się np. w przypadku cukrzycy ciążowej lub na podtrzymanie ciąży. Nie wszystkie kobiety na nie stać.

„Zgodnie z danymi GUS z 2018 r. (...) około 490 000 kobiet w wieku rozrodczym pozostawało w sytuacji ekonomicznej na minimalnym poziomie pozwalającym na przeżycie lub poniżej tego poziomu. Samodzielne zaopatrzenie się tych kobiet w leki przyjmowane w ciąży jest natomiast skrajnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wprowadzenie zmian zakładanych w projekcie rozwiąże ten problem” – można przeczytać w projekcie ustawy wprowadzającej darmowe leki, cytowanej przez “Fakt”.

Rząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytówRząd uregulował zasady dotyczące trzynastek. Ważne informacje dla emerytówCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia przygotuje listę leków

Resort zdrowia ma się zająć przygotowaniem listy leków, które będą darmowe dla kobiet w ciąży. Jednak warto zwrócić uwagę na pewien “haczyk”, mianowicie będą one dostępne za darmo tylko w przypadku, gdy przepisze je lekarz.

„Ciąża to stan który wymaga, by leki ordynowane były pod szczególnym nadzorem, w należytej koordynacji, gdyż leki stosowane w nadmiarze oddziaływać mogą negatywnie nie tylko na matkę, ale zwłaszcza na płód. Ciąża w normalnych okolicznościach (czyli kiedy nie ma ona miejsca wraz ze schorzeniami towarzyszącymi) jest stanem, w którym stosowanie leków powinno być ograniczane do koniecznego minimum” – można przeczytać w ocenie skutków regulacji dołączonych do projektu ustawy.

Ustawa ma wejść w życie w przyszłym roku. Darmowe leki będą przysługiwały ciężarnym od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza, aż do samego porodu.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News