Choroby nerek zależność covid-19
pxhere.com
Autor Konrad Karpiuk - 1 Listopada 2020

Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Choroby nerek według naukowców z Imperial College London poważnie zwiększają ryzyko śmierci po zarażeniu COVID-19. Badacze wykazały spory związek choroby współistniejącej z ciężkimi przypadkami zachorowań na koronawirusa.

Choroby nerek mogą zwiększać ryzyko śmierci na COVID-19

Przewlekłe choroby nerek zwykle dotyczą starszych osób (choć nie zawsze) i mogą powodować nadciśnienie, choroby serca, czy cukrzycę. W poważnych przypadkach dochodzi do niewydolności organu, wtedy trzeba wykonać dializy lub przeszczep.

Tego typu choroby rozwijają się przez kilka miesięcy lub lat. Gdy dochodzi do ostrego uszkodzenia nerek, przestają one działać w ciągu nawet kilku dni. Takie przypadki mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym COVID-19.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

Jak podaje TVP Info, naukowcy z Imperial College London po przebadaniu związków między chorobami nerek, a 372 pacjentami z COVID-19 na OIOM, ze średnią wieku 60 lat (70 proc. to mężczyźni).

Okazało się, że 58 proc. z nich choroby nerek. 13 proc. pacjentów miało przewlekłe choroby nerek, a 45 proc. doznało nagłego uszkodzenia. Co ciekawe, w tych wypadkach pacjenci nie mieli wcześniej uszkodzeń tego narządu, więc najprawdopodobniej spowodował je COVID-19.

Wśród pacjentów, którzy nie mieli uszkodzonych nerek, zmarło 21 proc. pacjentów. Natomiast w przypadku osób z chorobami narządu zmarło aż 48 proc. osób. Pacjenci, którzy mieli przewlekłą chorobę nerek (ale bez dializ) zmarła połowa (50 proc.).

Władze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeWładze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeCzytaj dalej

Najgorzej było z pacjentami po przeszczepie, zmarło aż 86 proc. z badanej grupy. Naukowcy nie wykluczają więc, że COVID-19 może powodować w dłuższej perspektywie uszkodzenia nerek.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. TVP Info: Zadziwiające sugestie w "Wiadomościach". Czy Polki i Polacy mają się obawiać?
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Niejasne powody zależności choroby nerek i śmiertelności na COVID-19

Naukowcy wskazują jednak, że wyniki ich badania nie są idealne, ze względu na nieidealną grupę badawczą. Badano jedynie trudne przypadki, więc mogli być pominięci pacjenci, którzy mimo chorób nerek nie trafili na oddziały intensywnej terapii.

Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

Ponadto nie ma jasnych przesłanek wyjaśniających, dlaczego choroby nerek zwiększają ryzyko śmiertelności. Badacze podejrzewają, że COVID-19 powoduje zapalenia w naczyniach krwionośnych nerek. Ponadto inne badanie wskazują, że do uszkodzeń narządu może dochodzić przez burzę cytokinową, czyli zbyt mocną reakcję układu niewydolnościowego.

- W związku z tym potrzebna jest szczególna uwaga, jeśli chodzi o pacjentów z COVID-19 i z jakąkolwiek formą choroby czy uszkodzenia nerek. Potrzebne jest podejmowanie wszelkich działań zatrzymujących postęp tej choroby czy uszkodzenia, aby zmniejszyć śmiertelność w tej grupie - powiedzieli naukowcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. To już oficjalne. Nowa regulacja wejdzie w życie od wtorku
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Marta Linkiewicz nie przestaje szokować. Opublikowała wyzywające zdjęcie, tylko dla dorosłych (FOTO)
  7. Złota kapusta jest prawdziwą bombą witaminową. Rozgrzewający przysmak zachwyci każdego
Już od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiJuż od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News