Choinka kupno
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 21 Grudnia 2019

Choinkę kupuj z głową. Radzimy, jak nie przepłacić za drzewko

Choinka żywa czy sztuczna? Wielu Polaków stoi przed takim dylematem. Podpowiadamy, na co się zdecydować.

Przewaga choinki żywej nad sztuczną

Sztuczna choinka powstaje z ropy naftowej oraz chemikaliów, które są bardzo trudne w utylizacji. Dla środowiska jest to kolejna porcja odpadów, które bardzo ciężko będzie zutylizować, i które będą ulegać rozkładowi przez kilkaset lat. Za zwyczaj jest bardziej kosztowna niż żywa i zwykle jest importowana z azjatyckich krajów, gdzie prawa obywatelskie pozostawiają wiele do życzenia. Co więcej, sztuczna choinka nie wydziela zapachu, a co to za święta bez woni drzewka, która rozchodzi się po całym domu.

Żywa choinka pochodzi z natury, jest w stanie pochłaniać dwutlenek węgla oraz produkować tlen. Gdy zapewni się jej odpowiednie warunki przechowując w doniczce, wówczas jest możliwość posadzenia jej w ogrodzie. Podlega naturalnemu rozkładowi, a w efekcie tego gleba zostaje użyźniona. Żywa choinka posiada naturalny zapach, bez którego ciężko wyobrazić sobie prawdziwe święta. Co więcej, wydziela naturalne olejki eteryczne, które mają zdrowotne właściwości.

Lepiej kupić choinkę w nadleśnictwie czy “z ulicy”?

Gdy kupujemy choinkę bezpośrednio w nadleśnictwie, wówczas możemy być pewni, że nie ukradziono jej z lasu, lecz została pozyskana w sposób zgodny z prawem. Drugą kwestią, która stoi za takim wyborem jest też cena, która najczęściej jest korzystniejsza.

Ceny gazu w naszych kuchenkach od 1 stycznia ulegną zmianie. Podano dokładne kwotyCeny gazu w naszych kuchenkach od 1 stycznia ulegną zmianie. Podano dokładne kwotyCzytaj dalej

“W nadleśnictwie Jabłonna za choinkę, która mierzy od jednego do dwóch metrów zapłacimy 40 zł. W nadleśnictwie Wyszków za choinkę o wysokości do 1,5 metra zapłacimy 20 zł, za wyższą (do 2,5 metra) – 25 zł. W ofercie są nawet drzewa, które mają wysokość 5 metrów i więcej. Trzeba za takie drzewo zapłacić ok. 53 zł’ - podaje portal “Fakt”. Warto zaznaczyć, że sprzedaż prowadzona jest do wyczerpania zapasów, zatem warto wcześniej wykonać telefon i upewnić się, co do dostępności.

Choinka od prywatnych hodowców

Jeżeli w nadleśnictwie zabraknie choinek, można wówczas nabyć drzewko od prywatnych hodowców. Punkty, gdzie są sprzedawane znajdują się w granicach miast. Jednak im punkt umiejscowiony jest bliżej centrum, tym ceny są wyższe. “Fakt” zapytał o ceny jodeł w jednym z punktów sprzedających drzewka z plantacji w warszawskim Aninie:

“Mamy choinki od 35 złotych do nawet 320 złotych. Ceny są różne i nie chodzi tylko o wysokość. Mamy 5 klas jakościowych. Za 35 złotych dostanie pan 1-metrową choinkę, powiedzmy, nie najpiękniejszą. Za 320 złotych to będzie 3-metrowa jodła, piękna jak z filmu o Bożym Narodzeniu” - powiedział hodowca, cytowany przez portal.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Choinki w marketach

Kupując choinkę w markecie znamy jej pochodzenie, a także ceny są niższe. Jednak często wygląd choinek nie zachwyca, co stanowi duży problem. Zwłaszcza dotyczy to tych drzewek, które stanowią końcówkę w magazynie. Jednak ceny są naprawdę zachęcające, dlatego wielu decyduje się na taką opcję. Małego świerka można dostać już za 20-25 złotych, natomiast koszt dużych jodeł w doniczkach to przeszło 100 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. Pacjentka przeżyła koszmar na jednym z warszawskich SOR-ów. "Klęczałam na korytarzu z bólu. Nikt z personelu w ogóle się tym nie przejął"
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News