Choinka sztuczna lub prawdziwa
pexels
Autor Komunikaty prasowe - 15 Grudnia 2019

Choinka prawdziwa czy sztuczna? Polacy podzieleni w sprawie świątecznego drzewka

Choinka to jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Z badań wynika, że niemal 70 proc. ankietowanych kupi ją w tym roku. Przeszło połowa z tych osób ma zamiar sprawić sobie sztuczną, natomiast 40 proc. kupi żywą. Ci, którzy decydują się na naturalne choinki robią to w większości z przyczyn ekologicznych - 38 proc. oraz odwołują się do tradycji - 37 proc. Są to wyniki badania Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix, przytaczane przez Money.pl.

Choinka jest jednym z kluczowych symboli świąt. Czy znajdzie się w Twoim domu?

Choinka w tym roku zostanie zakupiona przez 68 proc. dorosłych Polaków. Jedynie 25 proc. ankietowanych nie ma tego w planach. Według Katarzyny Grochowskiej z Hiper-Com Poland w ciągu ostatnich lat coraz bardziej maleje liczba osób, które kupują choinkę. Rośnie za to liczba ludzi, którzy wolą spędzać święta z rodziną np. w hotelu w górach, zamiast poświęcać kilka dni na gotowanie i sprzątanie.

“W latach 90. XX wieku ponad 90% Polaków kupowało choinki. Jedną z przyczyn spadku zainteresowania tym towarem jest laicyzacja społeczeństwa. Oczywiście tradycje świąteczne kultywują też osoby niewierzące, przeważnie z myślą o swoich dzieciach czy o starszych rodzicach. Jednak styl życia Polaków trochę się zmienia i coraz mniej ludzi dba o takie szczegóły, jak nowe drzewko na Boże Narodzenie. Tym samym jego zakup staje się powoli zbędny. I ten trend będzie postępował – diagnozuje socjolog, prof. Janusz Hryniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez Money.pl.

Świadomość ekologiczna Polaków wzrasta

Jak uważa Katarzyna Grochowska, można zauważyć ogólny wzrost świadomości społeczeństwa na temat plantacji choinek. Polacy zdają sobie sprawę, że sadzenie i ścinanie drzewek, żeby zrobić dekorację świąteczną jest absurdem. A sztuczna choinka to już jednak nie “to”, więc wiele osób woli zupełnie zrezygnować z tego elementu świąt.

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

“W grupie badanych, którzy zamierzają kupić w tym roku choinkę, zdecydowanie bardziej popularne jest sztuczne drzewko. 51% chce je nabyć. Zakup żywego iglaka zadeklarowało 39%. Przewaga plastikowej wersji wynika z tego, że Polacy uważają ją za bardziej ekologiczną. Wyrzucanie co roku więdnących jodeł i świerków już od ok. 20 lat spotyka się z krytyką społeczną. Tym bardziej może zaskakiwać fakt, że spory odsetek ankietowanych wciąż to praktykuje” – stwierdza prof. Hryniewicz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. Pacjentka była przytomna przez całą operację. Lekarze nie reagowali na jej krzyki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News