Chiny 30 lat temu podjęły kluczową decyzję
wikimedia.org
Autor Przemysław Terlecki - 14 Czerwca 2019

Chiny 30 lat temu podjęły kluczową decyzję. Dzięki niej wygrywają z USA

Chiny podjęły 3 dekady temu bardzo ważną decyzję. Dzięki niej obecnie na tym polu przodują w walce ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi o metale ziem rzadkich, których wartość przebija tę, jaką mają złoto, a nawet diamenty.

Chiny właśnie dzięki ich produkcji mogły wejść w grono państw, które określamy mianem mocarstw. Wielość naturalnych złóż, jakie znajdują się terenie Państwa Środka, naprawdę wzbudza podziw. O tym, że ich posiadanie i eksploatacja prowadzą do wielkości, Chiny wiedziały już 30 lat temu.

Prawie trzy dekady temu Pekin zdecydował, że pierwiastki ziem rzadkich, zwane wymiennie metalami ziem rzadkich, do których należy grupa 17 pierwiastków (skandowce i lantanowce), a które znajdują się na teranie Chin, nie mogą być wydobywane przez cudzoziemców. Jedna decyzja sprawiła, że Chiny w ciągu 30 lat stały się światową potęgą. Pierwiastki te są bowiem kluczowe dla rozwoju technologii. To na nich opierają się konstrukcje coraz to bardziej zaawansowanych sprzętów elektronicznych czy maszyn wojskowych.

Ewa Minge ostro o 500 plus. Wypowiedź projektantki zaskoczyła jej środowiskoEwa Minge ostro o 500 plus. Wypowiedź projektantki zaskoczyła jej środowiskoCzytaj dalej

Waszyngton uzależniony od dostaw z Chin

Chiny odpowiadają obecnie za 70% globalnej produkcji metali ziem rzadkich, podczas gdy w konkurujących z nimi Stanach Zjednoczonych działa tylko jedna kopalnia. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy 80% zakupów tych pierwiastków w USA pochodzi właśnie z Chin.

Ich eksport z Państwa Środka rośnie. 53 tys. ton tych metali wysłano w świat, co oznacza, że od 2017 ten urósł o 3,6%. Samą produkcję pierwiastków na terenach Chin w pełni kontroluje władza. Od 2016 roku działa w kraju sześć licencjonowanych grup, a partia rządząca przyznaje im roczne kwoty produkcyjne. W 2017 roku było to 105 tys. ton, a w 2018 już 120 tys. ton.

Rynek będzie czekał z niecierpliwością na kolejną rundę kwot produkcyjnych, które mają zostać opublikowane jeszcze w tym miesiącu. Tegoroczna kwota w pierwszej rundzie była stosunkowo niska, biorąc pod uwagę, że całkowity popyt Chin wzrośnie do 180 tys. ton. a firmy będą musiały zaopatrywać się z zagranicy – podał zastępca sekretarza generalnego stowarzyszenia ds. ziem rzadkich, Chen Zhanheng.

Zła wiadomość dla USA jest jednak taka, że w 2020 roku Chiny planują nie tylko ograniczenie eksportu tych metali, ale również zmniejszenie ich krajowej produkcji. O 1/3 zmniejszona zostanie tym samym zdolność wytapiania i separacji pierwiastków wobec poziomu z 2015 roku. Pekin ma jednak w tym swój plan. Chodzi o podwojenie marży zysku do 12%.

Moskwa wchodzi w sojusz z Pekinem. Kreml na tym straciMoskwa wchodzi w sojusz z Pekinem. Kreml na tym straciCzytaj dalej

Nawet Pekin musi kupować

Pierwiastki ziem rzadkich są jednak do tego stopnia rzadkie, że nawet Chiny, które są niemalże hegemonem na rynku, muszą wspomagać się importem. Państwo Środka ma bowiem bogate złoża pierwiastków lekkich, ale wciąż brak im pierwiastków typów średnich i ciężkich. Sytuacja dla Chińczyków robi się coraz mniej wygodna na tym polu ze względu na fakt, że popyt na typy średnie i ciężkie wciąż rośnie, w miarę jak postępuje rozwój sektora pojazdów elektrycznych.

ZOBACZ TAKŻE:

Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
Zelmer będzie wycofany z rynku
Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News