Chiny polityka jednego dziecka
pixabay.com SW1994
Autor Konrad Karpiuk - 8 Listopada 2020

Dokładnie 5 lat temu Chiny skończyły z polityką jednego dziecka. Efekty zadziwiły wszystkich

Chiny od "polityki jednego dziecka" odeszły już pięć lat temu, dzięki czemu rodziny mogły mieć już dwójkę dzieci. Okazało się, że nawet to nie pomogło na problem spadającego wskaźnika przyrostu naturalnego.

Chiny pięć lat po rezygnacji z "polityki jednego dziecka". Efektów brak

Chiny, choć niegdyś zmagały się z problemem przeludnienia, teraz zaczynają mieć kłopoty ze starzejącym się społeczeństwem. Już, wtedy gdy rezygnowano ze słynnej "polityki jednego dziecka" wskazywano, że wiele rodzin obawia się kosztów utrzymania dodatkowego potomka, więc rozwiązanie nie przyniesie wymiernych skutków.

Z początku odejście od "polityki jednego dziecka" dało pozytywne skutki w postaci niewielkiego przyrostu w 2016 roku w poszczególnych miejscowościach. Z czasem liczba porodów zaczęła znów spadać. Obecnie w Chinach współczynnik urodzin wynosi 10,5 na 1000 mieszkańców, jest więc najniższy od 1952 roku.

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeTylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

- Na podstawie naszych najnowszych badań sądzimy, że Chiny już wpadły w pułapkę niskiej dzietności. W długim okresie niski współczynnik urodzin wywoła szybki spadek populacji, co doprowadzi do poważnych wyzwań dla systemu społecznego i gospodarczego - mówił ekspert z Instytutu Populacji i Gospodarki Pracy w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Wang Guangzhou.

Jak wskazuje Puls Biznesu, jeśli Chiny dalej będą się zmagać z niską dzietnością, mogą w przyszłości spodziewać się starego społeczeństwa, które będzie obciążało budżet państwa. To będzie oznaczało wyhamowanie wzrostu gospodarczego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

Chiny starają się zachęcić obywateli do robienia dzieci

Rząd w Chinach wprowadza różne program, aby poruszyć przyrost naturalny. Młodzieżówka Komunistycznej Partii Chin zaczęła organizować nawet spotkania zapoznawcze dla par, ponadto zachęca swoich działaczy, aby samemu mieli dwójkę dzieci, stanowiąc przykład dla społeczeństwa.

Jak pisze Puls Biznesu, wprowadzono także program obowiązkowych 30-dni "okresów na ochłodę" dla małżeństw planujących rozwód. Wygląda jednak na to, że mimo wielu prób, przyrost naturalny w Chinach raczej nie wystrzeli w górę.

Jak wskazuje Wang Guangzhou ze w związku z modernizacją kraju wzrósł odsetek rozwodów oraz osób żyjących jako single. Maleje także ilość kobiet w wieku rozrodczym, ponadto rodziny obawiają się kosztów utrzymania dodatkowych dzieci.

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

Szczególnie mieszkańcy dużych, chińskich miast są niechętni do prokreacji. Sytuacjach w Chinach coraz bardziej przypomina tą z rozwiniętych społeczeństw zachodnich. Coraz mniej osób chce mieć dzieci, nie tylko ze względu na finansowe.

- Nie mam siły, by zajmować się drugim dzieckiem. Nie chcę jeszcze raz przechodzić tego, czego doświadczyłam - mówiła Chinka, która urodziła syna po komplikacjach w 2012 roku.

- Niektórzy ludzie mówią mi, że posiadanie dwojga dzieci przynosi podwójne szczęście, ale ja im nie zazdroszczę. Jestem szczerze przekonana, że ich bolączki też są podwójne - mówiła dla portalu Sixth Tone 36-latka z Szanghaju.

Od problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluOd problematycznego spadku nie wymigasz się tak łatwo. Jest jednak światełko w tuneluCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News