Węgry kupują chińską szczepionkę
(Photo by Andrea VERDELLI / POOL / AFP)
Autor Radosław Święcki - 29 Stycznia 2021

Orban flirtuje z Pekinem. Węgrzy kupią szczepionkę z Chin

Węgry nie oglądają się na Unię Europejską i kupują chińską szczepionkę przeciwko COVID-19. Węgierski premier Viktor Orban zapowiedział w wywiadzie dla jednej z rozgłośni radiowych, że być może jeszcze dziś zostanie podpisana umowa o dostarczeniu preparatu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Węgry kupują chińską szczepionkę
  • Z jakiej jeszcze szczepionki chcą skorzystać Węgrzy
  • Ile od początku pandemii odnotowano zakazeń w 10-milionowych Węgrzech

Węgry kupują chińską szczepionkę

Węgierski rząd nie ogląda się na Unię Europejską i kupuje chińską szczepionkę przeciwko COVID-19. Premier Victor Orban zapowiedział w piątek w wywiadzie dla Radia Kossuth, że być może jeszcze dziś dojdzie do podpisania umowy w sprawie dostarczenia preparatu.

- O ile wiem, dziś albo jutro będziemy mogli zawrzeć z Chińczykami umowę o dostarczeniu szczepionek – powiedział węgierski premier cytowany przez Polską Agencję Prasową.

W rozmowie z rozgłośnią Victor Orban zdradził, że sam planuje się zaszczepić i wybierze właśnie chińską szczepionkę.

- Wychodzę z założenia, że ponieważ Chińczycy znają tego wirusa najdłużej, to prawdopodobnie również wiedzą o nim najwięcej. Poczekam na swoją kolej i jak będę mógł wybrać, poproszę o chińską – powiedział szef węgierskiego rządu.

Orban podkreślił, że w związku z tym, że negocjacje w sprawie zakupu szczepionek od zachodnich producentów prowadzi Unia Europejska, należy wykorzystać w stu procentach możliwość jej zakupu z innych źródeł.

- Kupmy rosyjską szczepionkę, kupmy chińską, kupmy amerykańską i rozmawiajmy z Izraelczykami – stwierdził węgierski premier.

Nie tylko chińska szczepionka

Zakup chińskiej szczepionki, jak wspomniano, ma nastąpić lada moment, tymczasem w zeszłym tygodniu, jak przypomina PAP, Węgry zakupiły rosyjską szczepionkę Sputnik V w ilości wystarczającej do zaszczepienia miliona osób. Wczoraj opublikowany został rządowy dekret przyspieszający procedurę zatwierdzania szczepionek. Dopuszcza on wydanie nadzwyczajnej zgody na stosowanie preparatów, które podano co najmniej milionowi osób.

Premier zaapelował do Węgrów, by rejestrowali się na szczepienia. Ogłosił również, że od przyszłego tygodnia wszyscy obywatele, którzy to zrobią mają otrzymywać informacje dotyczące terminu i godziny szczepień.

Węgierski premier przywołał dane z których wynika, że do początku marca szczepionkami z Unii Europejskiej zaszczepionych zostanie prawie 900 tys. osób, a jeśli do tego czasu dostępna będzie chińska szczepionka, to nie można wykluczyć, że nawet dwa razy więcej. Orban prognozuje, że stan zaszczepienia ludności "radykalnie się poprawi" w okolicach Wielkanocy i wtedy będzie można zastanowić się nad luzowaniem obostrzeń.

Jak wygląda sytuacja epidemiczna w blisko 10-milionowych Węgrzech? Jak podaje PAP, wczoraj odnotowano tam 1569 nowych zachorowań, zaś 93 osoby zmarły. Od początku pandemii zachorowało 363 tys. osób, zaś liczby zgonów to ponad 12 tys. dla porównania w Polsce od marca zeszłego roku zakażonych zostało ponad 1,5 mln osób, a zmarło 36 780.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News