Ceny w Polsce czynią z nas niechlubnego unijnego lidera
flickr/greenpeace polska
Autor Radosław Święcki - 5 Marca 2020

Jesteśmy już liderem w UE. Niestety nie ma powodów do radości

Ceny w Polsce idą w górę. Szczególnie dotkliwy jest wzrost cen żywności, a ta - jak obliczyli analitycy BNP Paribas - zdrożała u nas najmocniej spośród wszystkich państw UE.

Rekordowe ceny w Polsce

O tym, że ceny w Polsce idą w górę wystarczy przekonać się robiąc podstawowe zakupy. Jak podaje “Rzeczpospolita” ceny żywności wzrosły w styczniu aż o 8,1 proc. w relacji rocznej. Jesteśmy pod tym względem niechlubnym unijnym liderem, nieznacznie wyprzedzając Bułgarię (wzrost o 8 proc. r.d.r.) i Węgry (7,9 proc.). Z przywołanych danych BNP Paribas i Eurostatu wynika, że w porównaniu ze styczniem 2019 roku ceny żywności w Europie wzrosły średnio jedynie o 2,8 proc.

500 plus dla emerytów z istotną zmianą dotyczącą tysięcy seniorów. Rząd podniósł próg500 plus dla emerytów z istotną zmianą dotyczącą tysięcy seniorów. Rząd podniósł prógCzytaj dalej

W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5 proc., zaś w Irlandii nastąpił spadek cen o 1 proc. wobec stycznia 2019 r. – podkreśla w rozmowie z “Rz” Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego BNP Paribas.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Co najbardziej zdrożało?

Skrzypczyk zwraca uwagę, że największy wpływ na podwyżki miały rekordowo wysokie ceny owoców – w Polsce ich ceny były o niemal 17 proc. wyższe niż rok wcześniej, a w UE podrożały średnio o 6 proc. Drugim motorem wzrostu cen żywności było mięso, które w ciągu roku w polskich sklepach podrożało aż o 14,3 proc. podczas gdy w UE ceny wzrosły przeciętnie o 5,6 proc.

Stosunkowo niski - w porównaniu z ubiegłym rokiem - był w Polsce wzrost cen pieczywa i wyrobów zbożowych (5,5 proc.), choć i tak znacznie wyprzedza on średnią unijną (jedynie 1,6 proc.).

Gazeta zwraca uwagę, że w świetle tych informacji zaskoczenie może budzić fakt, że ceny zbóż zmalały. W styczniu br. polska pszenica była w skupach o 14,3 proc. tańsza niż przed rokiem. Większe obniżki odnotowano jedynie w Finlandii (o 25,6 proc.), w pozostałych krajach UE spadki były mniejsze. Dlatego źródeł podwyżek analitycy upatrują gdzie indziej.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Olej tańszy

Duży wpływ na ceny w sklepach w kraju mogą mieć rosnące od kilku lat koszty wynagrodzeń, które w branży piekarniczej stanowią około 18-20 proc. całkowitych kosztów operacyjnych – twierdzi Marta Skrzypczyk.

Jedyną kategorią produktową, za którą trzeba było zapłacić w Polsce mniej niż rok wcześniej, były oleje i tłuszcze (spadek o 3,7 proc.), co zauważył prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Kozienic. Wypowiedź ta stała się obiektem kpin w portalach społecznościowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewakuacja w metrze. Trzy stacje zamknięte
  2. Rak piersi dotyka nie tylko kobiety. Pacjent zmaga się z ogromną dyskryminacją
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wojciech Cejrowski wywołał ogromną burzę w sieci. Zaczął mówić o straconych pieniądzach
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News