tankowanie
Pixabay
Autor Redakcja BiznesInfo - 30 Maja 2020

Lepiej napełnij swój bak. Tankowanie już za parę dni będzie drastycznie droższe

Kierowco, sprawdź ceny ropy. Już od przyszłego tygodnia tankowanie będzie droższe.

Ceny ropy w górę

Specyficzna sytuacja - teoretycznie pod koniec tygodnia ceny ropy naftowej na giełdach mają lekko spaść, jednak eksperci w tym temacie nie mają żadnych wątpliwości – na początku czerwca nie unikniemy podwyżek na stacjach. Według e-petrol, w okresie między 1 i 7 czerwca spodziewamy się podwyżek dla wszystkich rodzajów paliw, w przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 4,34-4,49 zł/litr, a benzyny Pb w przedziale 3,99-4,14 zł/litr.

Zdrożeje też olej napędowy, który może kosztować 4,06-4,17 zł/litr. Zdaniem e-petrol droższa będzie także popularna alternatywa: autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł/litr. Co więcej, odmrażanie gospodarki skutkuje wzrostem popytu na paliwa, co oznacza droższe tankowanie. Nie należy ulegać nadziei, że ceny na stacjach się obniżą.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne dane

Ceny ropy na giełdzie

Serwis money.pl podaje, że fakt iż, w piątek notowania ropy naftowej na giełdach lekko spadają. Nie zmienia to faktu, że znajdują się na drodze do wypracowania wyjątkowo dobrego wyniku w skali całego miesiąca. „W ciągu ostatniego miesiąca notowania amerykańskiej ropy WTI poszły w górę o ponad 130 proc. Obecnie baryłka jest wyceniania na 33 dolary. Ale to wciąż prawie o 50 proc. mniej niż na początku roku”- czytamy.

„W maju wzrosty notowań ropy naftowej rozpoczęły się więc od niskiej bazy. Kraje OPEC+ zadecydowały o dużych cięciach produkcji ropy naftowej właśnie począwszy od maja. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadki wydobycia przyspieszyły, a nawet pojawiły się przejściowe zniżki zapasów ropy w USA” – zauważa Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

Eksperci biura BM Reflex ocenili zaś, że "jeżeli te poziomy utrzymają się w dłuższym okresie lub ceny hurtowe będą dalej rosły, to szanse na dalsze przeceny na stacjach spadną niemal do zera. Ale zanim to nastąpi, w następnym tygodniu ceny paliw mogą jeszcze spadać".

Masz tylko 2 dni na dopełnienie obowiązku. W przeciwnym razie możesz sporo stracićMasz tylko 2 dni na dopełnienie obowiązku. W przeciwnym razie możesz sporo stracićCzytaj dalej

Paliwa a koronawirus

Odmrażanie gospodarki oznacza większe zapotrzebowanie na paliwa, z logicznego punktu widzenia - podaż goni popyt, a ona wpływa na podwyżkę cen. Taka sytuacja ma właśnie miejsce na krajowych stacjach benzynowych. Niestety niskie ceny spowodowane pandemią koronawirusa nieubłaganie mijają.

Dla porównania warto zauważyć, że ceny benzyny na europejskim rynku ARA wzrosły w skali tygodnia aż 40 proc., diesla natomiast tylko 10 proc. Ma to swój bezpośredni związek z luzowaniem, w poszczególnych gospodarkach, obostrzeń dotyczących przemieszczania się. Większość zużycia benzyn to konsumpcja indywidualna. W USA ponad 1/3 zużycia benzyn przypada na codzienne dojazdy do pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Samochód uderzył w drzewo. Dwie osoby nie żyją
  2. W naszych kuchniach można znaleźć radioaktywne jedzenie. Może być dla nas niebezpieczne?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dają mandaty za wyjazd nad jedno z najczystszych jezioro w Polsce. Trzeba uważać na długi weekend
1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzy1 czerwca Dzień Dziecka, ale prezent od ZUS dostaną emeryci. Zarobią dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News