Ceny prądu mogą być niższe. Rząd planuje wprowadzić rozwiązanie, które obniży rachunki za energię elektryczną
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 14 Stycznia 2020

Rząd ma pomysł na niższe rachunki za prąd. W dodatku oferuje też nieopodatkowane 5 tysięcy złotych

Ceny prądu mogą być niższe dzięki dzięki rozszerzeniu statusu prosumenta na spółdzielnie mieszkaniowe i budynki wielorodzinne - powiedziała PAP minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ceny prądu będą niższe

O planowanych działaniach mogących wpłynąć na ceny prądu Jadwiga Emilewicz poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej programowi Energia plus. "Jesteśmy po pierwszym spotkaniu międzyresortowego zespołu i nasze plany na najbliższe półrocze to rozszerzenie możliwości przydzielania statusu prosumenta dla spółdzielni mieszkaniowych i budynków wielorodzinnych" - powiedziała cytowana przez bankier.pl minister rozwoju.

Dzięki rozwiązaniu ceny prądu mogą być niższe. "Chcemy w ten sposób obniżyć rachunki za prąd mieszkańców w blokach, spółdzielniach mieszkaniowych. Nie tylko dla terenów wspólnych na obszarze tych spółdzielni, ale także na indywidualnym rachunku każdego spółdzielcy, każdego mieszkańca w budynku wielorodzinnym" - zapowiedziała.

Rekompensata za prąd nie dla każdego, musisz spełnić jeden warunek. Znamy szczegóły projektuRekompensata za prąd nie dla każdego, musisz spełnić jeden warunek. Znamy szczegóły projektuCzytaj dalej

Program Energia Plus

Program Energia plus przewiduje upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych oraz mikropożyczki i gwarancje kredytowe na takie instalacje dla gospodarstw domowych i firm, by wspierać ekologiczne inwestycje. Program został ogłoszony rok temu.

Minister rozwoju zapowiedziała też, że w ramach programu rozwijana ma być energetyka wiatrowa na lądzie. Emilewicz wytłumaczyła, że zespół zamierza poprawić tzw. “ustawę odległościową” i oświadczyła, że tam, gdzie samorządy i społeczności lokalne będą chciały budować elektrownie wiatrowe, to będą miał na to pozwolenie.

Budowa biogazowni

Emilewicz poinformowała też o tym, że w tym roku ma zostać uruchomiony rynek biogazowni. Według minister, aktualnie w Polsce takich instalacji jest mało, zaledwie ok. 100. "Biorąc pod uwagę potencjał produkcji rolnej moglibyśmy ich mieć ponad 1 tysiąc, dostarczając i ciepło i prąd na obszarach, na których dzisiaj mamy kłopoty z sieciami energii elektrycznej" - zwróciła uwagę minister.

Szefowa resortu rozwoju zapowiedziała, że propozycje zmian zostaną przedstawione w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. "To będą projekty rządowe przygotowywane w międzyresortowym zespole ds. ułatwień w energetyce prosumenckiej. Pracujemy wspólnie z Ministerstwem Klimatu, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Rolnictwa" - powiedziała cytowana przez bankier.pl minister.

"Po ubiegłym roku staliśmy się 4. państwem, w którym przyrost instalacji (fotowoltaicznych - PAP) jest najszybszy. Wyprzedziliśmy znacznie bardziej słoneczną Italię. Mamy szanse to tempo utrzymać" - zaznaczyła.

Oceniając dotychczasowe efekty programu Energia plus minister zwróciła uwagę na ułatwienia natury prawnej. "W ich ramach ułatwiliśmy możliwość przyłączania się prosumentów, czyli tych którzy produkują prąd na swoje potrzeby, a nadwyżkę sprzedają do sieci, do sieci energetycznej. Tak, że ten proces trwa dzisiaj bardzo krótko" - powiedziała.

Minister zwróciła uwagę też na obniżenie stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne, dzięki czemu łatwiej zostać prosumentem. Dotyczy to zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, spółdzielni, ale też małych i średnich przedsiębiorców.

13. emerytura wypłacana będzie w sześciu częściach. Wiemy, kiedy możesz spodziewać się pieniędzy13. emerytura wypłacana będzie w sześciu częściach. Wiemy, kiedy możesz spodziewać się pieniędzyCzytaj dalej

Dotacje zwolnione z podatków

Emilewicz przypomina, że wraz ze zmianami legislacyjnymi, ruszył program dofinansowań zwolnionych z podatków. "Kto od sierpnia zechce taką instalację fotowoltaiczną położyć na swojej posesji, swoim dachu, może skorzystać z 5 tys. nieopodatkowanej dotacji" - powiedziała.

Minister rozwoju stwierdziła, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył ponad 75 mln na takie instalacje. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania pełnej puli, a wstępnie zarezerwowana suma na ten cel to 1 mld zł.

"Polska staje się zieloną, prosumencką wyspą. Na pewno w Europie Środkowo-Wschodniej, a mam nadzieję, że i awangardą w całej Europie" - zakończyła minister rozwoju.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News