Tauron z niższą taryfą, ale nie wpłynie to na spadek ceny prądu
Wikimedia/Andrzej Romański
Autor Radosław Święcki - 9 Stycznia 2021

Tauron i Enea mają prezent dla swoich klientów. Nic jednak nie uchroni nas przed wyższymi rachunkami

Noworoczny prezent od Tauronu i Enei dla klientów. Za sprawą zgody Urzędu Regulacji Energetyki operatorzy wprowadzą w tym roku niższe taryfy na dystrybucję energii elektrycznej. Na tym jednak koniec dobrych wiadomości, gdyż nie przełoży się to na ceny prądu i w efekcie nie uchroni nas to przed wyższymi rachunkami.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tauron i Enea wprowadzą w tym roku niższe taryfy,
  • Dlaczego nie przełoży się to na niższe ceny prądu,
  • Czym jest opłata mocowa.

Ceny prądu niestety w górę

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jak podaje serwis Parkiet.pl zatwierdził nowe stawki opłat dystrybucyjnych dla Tauronu i Enei, czyli dwóch z piątki największych operatorów systemów dystrybucyjnych. Teoretycznie można mówić o prezencie noworocznym dla klientów operatorów, bo zarówno Tauron jak i Enea wprowadzą w tym roku niższe taryfy na dystrybucję energii elektrycznej. Taryfa Tauronu spadnie średnio o 1,5 proc. (1,7 proc. dla odbiorców w gospodarstwach domowych), zaś taryfa Enei spadnie średnio o 1,7 proc. (2,2 proc. dla gospodarstw domowych).

Piszemy o „teoretycznym” prezencie, gdyż jak przypomina Parkiet, taryfa dystrybucyjna jest tylko jednym z elementów całego rachunku za prąd. Tym samym nie ma co liczyć na to, że ceny prądu nie pójdą w górę i nasze rachunki będą w tym zakresie niższe.

Inny istotny element rachunku to cena samej energii elektrycznej, która w przypadku gospodarstw domowych wzrośnie w 2021 roku o 1,50 zł miesięcznie. Jeśli zaś chodzi o Tauron i koncern Enea, średni wzrost rachunku dla klientów operatorów szacowany jest na ok. 10 proc., czyli ok. 8 zł miesięcznie.

Wyższa emerytura dla 75 tys. seniorów. ZUS wyjaśnia, jak ją dostaćWyższa emerytura dla 75 tys. seniorów. ZUS wyjaśnia, jak ją dostaćCzytaj dalej

Opłata mocowa podwyższy rachunki

Ponadto od początku tego roku do rachunku za prąd doliczana jest tzw. opłata mocowa, czyli nowy podatek, którego wprowadzenie jak już informowaliśmy jest skutkiem przyjęcia w 2017 roku ustawy o rynku mocy.

Niewiele brakowało a opłata te weszłaby w życie już jesienią zeszłego roku, ale rząd zdecydował o przesunięcie jej na styczeń tego roku, co tłumaczono faktem, iż nie udało się zdążyć przygotować odpowiednich przepisów. Część ekspertów powątpiewała jednak w tę wersję, tłumacząc, że tak naprawdę rządzący liczyli na to, że Unia Europejska zgodzi się na ulgi od opłaty mocowej dla przemysłu ciężkiego, do czego ostatecznie nie doszło.

Opłata mocowa ma wspierać nowo powstające elektrownie w zdecydowanej większości konwencjonalne, a także istniejące już elektrownie węglowe. Częściowo ma to być również wsparcie dla elektrowni wirtualnych, ograniczających popyt ze strony przemysłu, w sytuacji gdy mamy niedobór mocy.

Przy uwzględnieniu opłaty mocowej jak zauważa Parkiet, średni wzrost rachunku za prąd tylko w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców przyłączonych do sieci obu dystrybutorów wyniesie ok. 20 proc., zaś dla gospodarstw domowych będzie to wzrost o ok. 15 proc. Odbiorcy indywidualni w najczęściej występującej grupie taryfowej G11 zapłacą tym dystrybutorom średnio od 6 do 7 zł więcej miesięcznie (razem z opłatą mocową), czyli rocznie będzie to 72-84 zł.

Z danych przywołanych przez Money.pl wynika, że rząd planuje z opłaty mocowej zebrać w tym roku od gospodarstw domowych prawie 1,5 mld zł, zaś za pięć lat ma to być ok. 1,7 mld zł. W przypadku małych i średnich firm w tym roku ma to być 1,7 mld zł, zaś w 2026 roku – 2,2 mld zł.

Poza Tauronem i koncernem Enea prezes Urzędu Regulacji Energetyki, jak podaje Parkiet zatwierdził w pierwszych dniach stycznia również taryfę dystrybucyjną firmie innogy Stoen Operator. Wzrosła ona średnio o 1,8 proc. dla wszystkich grup odbiorców, a w przypadku gospodarstw domowych o blisko 1,4 proc. Wciąż trwają natomiast postępowania w sprawie taryf dla pozostałych dwóch z pięciu największych dystrybutorów.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News