ceny prądu
wikimedia, Piotr Frydecki
Autor Komunikaty prasowe - 3 Listopada 2019

Ceny prądu wzrosną niebawem. Oprócz podwyżki jest jeszcze przykra niespodzianka

Ceny prądu - sztuczne utrzymanie ich na niskim poziomie wyniosło budżet państwa 4 mld zł. Raczej nie będzie to już kontynuowane w przyszłym roku, zatem czekają nas podwyżki. Pytanie tylko, jak duże?

Ceny prądu pójdą w górę

Ceny prądu reguluje ustawa o cenach energii. W założeniu miała ona redukować koszty gospodarstw domowych przez rok czasu. Niestety, w przyszłym roku prawdopodobnie zostanie wprowadzone uwolnienie cen energii elektrycznej i możemy to dotkliwie odczuć. Będzie to oznaczać pójście cen w górę o kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt procent. Jednak byłoby to urealnieniem dotychczasowej sytuacji.

Jak uważa redaktor naczelny portalu BiznesAlert Wojciech Jakóbik, w Polsce to węgiel jest podstawowym źródłem energii, zatem jej ceny powinny rosnąć. Twierdzi on, że trend ten ulegnie zmianie za sprawą transformacji energetycznej i w ciągu kilku lat energia będzie tańsza. Czy na pewno tak się stanie? Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać.

Złagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciZłagodzą zakaz handlu w niedziele. Skorzystają przede wszystkim emeryci i studenciCzytaj dalej

Sztuczne utrzymywanie cen

W polskiej energetyce można zaobserwować, że sztuczne utrzymywanie cen zniechęca firm do inwestowania w opłacalne technologie. Zaniechanie zamrażania cen miałoby sens z perspektywy rozwoju przedsiębiorstw w kierunku zielonej energii, jednak jest to kwestia, która rozstrzygnie się najpewniej po nadchodzących wyborach prezydenckich. “Jest to problem dla rządzących: czy wprowadzać nową ustawę o cenach energii, która zamrozi te ceny w 2020 r. Moim zdaniem nie warto utrzymywać takich subsydiów, bo jest to dotowanie cen w nieskończoność. Biznes wolałby realną sytuację i prawdziwe ceny” - podsumował Wojciech Jakóbiak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News