Ceny paliwa w dalszym ciągu niskie
Pixabay/arembowski
Autor Maria Glinka - 24 Kwietnia 2020

Ceny paliwa niższe niż 2,5 zł? Eksperci wyjaśniają, czy to możliwe

Ceny paliwa spadają od kilku tygodni z powodu wahań na rynkach paliwowych. W sprawie tego, czy benzyna może być tańsza niż 2,5 zł zabrał głos ekspert.

Ceny paliwa coraz niższe

Ceny paliwa nieustannie spadają. Do sytuacji niespotykanej od ponad 20 lat doszło 20 kwietnia, kiedy to za baryłkę ropy trzeba było zapłacić mniej niż 1 dolara. Tąpnięcie dało się zaobserwować także na polskich stacjach benzynowych - uśredniona cena benzyny 95 kosztowała w środę mniej niż 4 zł za 1 litr.

Główny ekspert walutowy portalu internetowykantor.pl i Walutomatu Maciej Przygórzewski podkreślił, że ropa naftowa na rynkach światowych ma dwie podstawowe ceny. Jedną z nich jest wartość wyznaczana na podstawie danych z giełdy londyńskiej (gdzie notowany jest surowiec europejski), a druga – z giełdy amerykańskiej (gdzie kwotowana jest ropa teksańska WTI).

Poza tym są również chińskie notowania, ale stanowioną one wyraz raczej „lokalnych ambicji politycznych i nie mają realnego znaczenia” – zaznaczył specjalista. Pozostałe gatunki są wyceniane względem tych dwóch podstawowych.

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Przepełnione magazyny

Kontrakty realizowane są co miesiąc. Jednak wraz ze wzrostem zapasów i spadkiem zużycia surowca zaczęło brakować miejsca na przyjęcie umów w racjonalnej cenie. Okazało się to bardzo niekorzystne dla rynku amerykańskiego. Specyfika notowań europejskich i łatwiejszy wywóz ropy uchroniły na razie nasz kontynent przed tym problemem – pisze biznes.radiozet.pl.

Przepełnienie magazynów wynika przede wszystkim ze spowolnienia gospodarczego, do którego doszło w wyniku pandemii oraz konfliktu na linii Rosja - Arabia Saudyjska, które są największymi producentami ropy naftowej na świecie.

Początkowy brak zgody na ograniczenie produkcji między tymi państwami spowodował gigantyczną nadwyżkę surowca na rynku i przełożył się na jego bardzo niską cenę. Po długotrwałych rozmowach udało się dojść do kompromisu i zmniejszono produkowanie surowca, ale zdaniem Przygórzewskiego „ten ruch nie wyrówna spadku popytu”.

Z kolei USA już od początku marca zmniejsza wydobycie – liczba platform wiertniczych spadła z ok. 700 do 438. Ekspert ocenia, że może to być punkt wyjścia do rozwiązania problemu nadprodukcji surowca.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Benzyna tańsza niż 2,5 zł?

Niska cena ropy naftowej przekłada się na równie mały koszt, który trzeba wydać na paliwo. Przygórzewski zwrócił uwagę, że nie wszystkie państwa są zależne od cen surowców w tym samym stopniu – Polska i inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie są mocno przywiązane do wartości ropy naftowej.

„Nie jest to oczywiście tak, że ceny te spowodują że benzyna będzie pół darmowa. Pamiętajmy, że w Polsce po pierwsze mamy ropę z Rosji, wycenianą (z pewną zniżką ze względu na skład) na podstawie notowań londyńskich. Po drugie niemal dwa złote w cenie to podatki. Do tego trzeba doliczyć koszt przetransportowania, marżę rafinerii i marżę na stacji” – podkreślił ekspert.

Rezultatem tego będzie stosunkowo niski koszt paliw. Nawet jeśli ropa naftowa byłaby za darmo (choć notowania londyńskie wskazują, że wizja ta jest odległa) to na stacji i tak będzie kosztować ponad 2,5 zł, jak nie ponad 3 zł.

Wiadomo już, kiedy uczniowie wrócą do szkół. Konferencja ministra edukacjiWiadomo już, kiedy uczniowie wrócą do szkół. Konferencja ministra edukacjiCzytaj dalej

Co się składa na ostateczną cenę?

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego podaje, że 38 proc. ceny benzyny 95 to cena netto w rafinerii. Następne 32 proc. stanowi podatek akcyzowy, a 19 proc. – VAT. Z kolei 6 proc. to marża, 3 proc. opłata paliwowa, a 2 proc. opłata emisyjna.

W przypadku oleju napędowego rozkład jest nieco inny. 44 proc. całej wartości stanowi cena netto w rafinerii. Kolejne 23 proc. to podatek akcyzowy, a udział pozostałych opłat przybiera takie same wartości jak w przypadku benzyny 95.

Z kolei w kontekście autogazu również 44 proc. to cena netto w rafinerii, ale podatek akcyzowy to 17 proc. Marża stanowi 16 proc. całej wartości, VAT – 19 proc., a opłata paliwowa – 4 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilne: Zamknięto część lasów na Mazowszu. Sytuacja jest poważna
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jest oficjalna decyzja WizzAir ws. Polski. Nie jest dobrze, podano datę
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News