Różnice w cenie paliw są ogromne
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 31 Października 2020

Pewnych stacji unikaj jak ognia. Ceny paliw mogą się różnić diametralnie, wiemy gdzie jest najtaniej

Choć świąteczne wyjazdy w tym roku raczej nie wchodzą w grę zawsze warto wiedzieć, gdzie ceny paliw są przystępne, a jakich stacji należy unikać jak ognia. Różnice między poszczególnymi regionami są znaczące. Sprawdźcie, gdzie jest najtaniej.

Gdzie przystępne ceny paliw?

W tym roku z powodu pandemii dłuższe wyjazdy świąteczne nie wchodzą w grę (chyba, że ktoś zdecyduje się odwiedzić nekropolie tuż po zakończeniu rządowego zakazu), więc kierowcy będą na ogół tankowali w okolicznych miejscowościach. Warto jednak wiedzieć, jak kształtują się ceny paliw w poszczególnych regionach. Tu z pomocą przychodzą eksperci z firmy Yanosik, którzy przeanalizowali ceny paliw z kilku tysięcy stacji benzynowych na terenie całej Polski.

- Często dostajemy od naszych użytkowników sygnały o zaskakujących cenach paliw w niektórych miejscowościach. Czasami są one bardzo wysokie, innym razem - zadziwiająco niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakich kwot można się spodziewać, poruszając się po drogach w konkretnych miastach czy województwach - wyjaśnia cytowana przez portal Interia.pl Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Władze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeWładze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarzeCzytaj dalej

Z analizy ekspertów Yanosika, której szczegóły przedstawia Interia dowiadujemy się, że najwięcej za paliwo zapłacimy w województwie opolskim. Przykładowo benzyna 95 kosztuje tam 4,61 zł za litr, zaś benzyna 98 – 4,93 zł.

Niewiele taniej jest na północy Polski - w województwie pomorskim (95 – 4,61 zł, 98 -4,85 zł – red.) i zachodniopomorskim (95 – 4,60 zł, 98 – 4,92 zł – red.). Do pełna bez obaw tankować można natomiast w Lubuskiem – tłumaczy Zglińska.

W województwie lubuskim benzyna 95 kosztuje 4,47 za litr, zaś benzyna 98 – 4,79 zł (w tym wypadku kierowcy zapłacą mniej na Śląsku – 4,78 zł, a także w województwie łódzkim – 4,76 zł).

Już od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiJuż od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

W przypadku miast wojewódzkich niechlubnym liderem jest Gdańsk, gdzie benzyna 95 kosztuje 4,78 zł za litr, a 98 – 4,92 zł za litr. Drugie miejsce zajmuje Toruń (95 – 4,67 zł, 98 – 4,97 zł), zaś trzecie Kielce (95 – 4,66 zł, 98 – 4,87 zł). Za LPG najwięcej zapłacą natomiast kierowcy w Szczecinie (2,19 zł). Po drugiej stronie jest Olsztyn, gdzie benzyna 95 kosztuje 4,35 zł, a 98 – 4,67. Podobnie sytuacja wygląda w Zielonej Górze (odpowiednio 4,35 zł i 4,69 zł).

Eksperci Yanosika zwracają uwagę, że opracowane przez nich zestawienie pokazuje jak różne mogą być ceny paliw w zależności od lokalizacji stacji.

- Różnice mogą wynosić nawet ponad 40 gr na litrze. Tak jest chociażby w przypadku benzyny 95, która w Gdańsku kosztuje 4,78 zł, a w Zielonej Górze - 4,35 zł. To aż 43 gr różnicy – tłumaczy Magda Zglińska.

Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

Znaczące różnice w cenie paliw

Jeszcze większe różnice występują, gdy przyjrzy się cenom paliw w poszczególnych miejscowościach. Najniższa cena za benzynę 95 występuje w gminie Lubsko (4,21 zł), zaś najwyższa w gminie Żarnów (5,65 zł). Różnica – prawie 1,5 zł. Mniejsza różnica, bo niecałe 80 groszy występuje w przypadku benzyny 98. Jej najniższa cena to 4,32 zł w gminie Międzylesie, zaś najwyższa to 5,09 zł w gminie Trojanów. Równa „złotówka” to różnica między najniższą a najwyższą ceną za LPG – 1,84 zł w gminie Bystrzyca Kłodzka i 2,84 zł w gminie Zbąszynek.

- 1,44 zł w przypadku 95 to kwota, którą kierowcy zdecydowanie odczują przy tankowaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku LPG. Cena w gminie Zbąszynek jest o ponad 54 proc. wyższa w porównaniu z ceną, którą muszą za gaz zapłacić mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej – komentuje ekspertka Yanosika.

Jeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuJeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy
  2. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Robert Lewandowski poza kadrą Bayernu Monachium. Kibicom opadły szczęki, znamy powód decyzji
  7. Tajna broń naszych babć na przeziębienia i grypę. Syrop z liści laurowych zachwyca potężnym działaniem
Pilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaPilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News