Ceny paliw mają w końcu być niższe
fot. pxhere.com
Autor Komunikaty prasowe - 28 Lutego 2020

Dobre wieści dla kierowców. Na stacjach paliw czeka ich miłe zaskoczenie

Ceny paliw w końcu spadną? Po dosyć długim okresie w którym marże dostawców utrzymywały się na rekordowym poziomie kierowcy znów będą mogli zapłacić za paliwo mniej i tym samym zaoszczędzić. Spadki cen widać na rynku hurtowym paliwa w Polsce, a także coraz tańszy na świecie jest surowiec w związku z epidemią koronawirusa.

Ceny paliw coraz niższe

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ceny paliw utrzymają się na niższym poziomie ze względu na epidemie koronowirusa i mniejszy popyt na ropę w Chinach. Jak miał dzisiaj informować Reuters ceny ropy naftowej na światowych rynkach jest najniższa od roku. Jednak niższe poziomy cenowe tego surowca na świecie utrzymywały się (10 dolarów taniej na baryłce) już od co najmniej 5 tygodni. Kierowcy dopiero teraz powoli zaczynają odczuwać niższe ceny benzyny(Pb 95), bo na niektórych stacjach już teraz zapłacimy 4,60 zł/l. Natomiast jak wskazują analitycy BM Reflex średnio zapłacimy o 3 grosze miej niż tydzień wcześniej, co daje cenę 4,87 zł/l.

Uważaj, jakie auto kupujesz. W 3 lata stracisz nawet 48 tys. złUważaj, jakie auto kupujesz. W 3 lata stracisz nawet 48 tys. złCzytaj dalej

Nie jest to wiele ale wszystko wskazuje, że trend spadkowy co do cen na stacjach paliw się utrzyma i w końcu zobaczymy odzwierciedlenie niższych cen ropy na rynkach światowych oraz w naszych kieszeniach.

- W perspektywie najbliższych dni utrzymuje się duże prawdopodobieństwo dalszych obniżek cen paliw na stacjach w różnej skali. Obniżki mogą jednorazowo sięgnąć na niektórych stacjach nawet kilkunastu groszy na litrze. Jednak średnio obniżki mogą być kilkugroszowe – twierdzą analitycy BM Reflex.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Olej napędowy tanieje średnio o 4 grosze, jednak jeszcze niższe ceny zaoferują nam dyskontowe stacje paliw gdzie litr ON będzie kosztował 4,80 zł. Analitycy wskazują, że obecnie jest spory potencjał do obniżek, co powinniśmy zobaczyć w przyszłym tygodniu. Dlaczego miałoby się tak stać i czemu miałby to być przyszły tydzień? Widoczny jest spadek cen hurtowych w rafineriach za litr paliwa. W płockiej rafinerii Orlenu zapłacimy za litr benzyny Eurosuper95 - 4,54 zł za litr. "To aż o 19 gr/l mniej niż tydzień wcześniej" - informuje bankier.pl.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że dosyć długo utrzymywały się też spore marże na paliwie, które wynosiły w zeszłym tygodniu 37 gr na beznynie i 57 groszy na oleju napędowym. Zazwyczaj marże na paliwie wynoszą 20 groszy na litrze.

Warto też zauważyć też, że ceny hurtowe oleju napędowego również poszły w dół o 25 gr/l. W płockiej rafinerii kosztował w piątek 3673 zł/m3, a więc ok. 4,52 zł/l brutto. To wartość aż o 53 gr/l niższa od przeciętnej ceny detalicznej. Zatem te ostatnie mają obecnie jeszcze większy potencjał spadkowy niż w przypadku benzyny.

- Nasza prognoza detalicznych cen dla poszczególnych gatunków paliw na początek marca wygląda następująco: 4,76-4,89 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,90-5,03 PLN/l i 2,14-2,20 PLN/l dla autogazu – napisali eksperci e-petrol.pl w cotygodniowym komentarzu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostrzelano biuro znanego polityka PiS. Wybite okno, ślady 70 kul
  2. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. 249 Polaków nie wpuszczono do samolotu. Banalny błąd, każdy powinien uważać na jeden szczegół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News