Ceny paliw
Obraz planet_fox z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 23 Października 2020

Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo

Kupienie taniego paliwa jest możliwe, trzeba jednak wiedzieć gdzie tankować. Okazuje się, że ceny są uzależnione nie tylko od marki stacji, ale także od regionu kraju, a nawet położenia stacji benzynowej na mapie miasta.

Okazuje się, że aby zaoszczędzić na paliwie trzeba wykazać się sprytem i... znajomością geografii. Ceny na stacjach potrafią się różnić w zależności od położenia stacji na terenie miast, nawet gdy mówimy o stacjach działających pod tym samym logo. Gdzie za paliwo zapłacimy najmniej, a które stacje powinniśmy ze względu na cenę odwiedzać gdy nie mamy już wyjścia?

Ceny paliw w Polsce

Dziennik Fakt wskazuje, że dzięki aplikacji Yanosik możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji. Jak podkreśla gazeta, aplikacja nie tylko informuje o tym, gdzie stoją najbliższe patrole policyjne, czy fotoradary. Analitycy Yanosika sprawdzili właśnie jak kształtują się ceny paliw w Polsce. Odwiedzili kilka tysięcy stacji benzynowych w Polsce. Wyniki są zaskakujące. Okazuje się, że cena nie tylko znacząco różni się między poszczególnymi województwami, ale potrafi być inna w zależności od osiedla w danym mieście.

Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jednoRząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jednoCzytaj dalej

– Często dostajemy od naszych użytkowników sygnały o zaskakujących cenach paliw w niektórych miejscowościach. Czasami są one bardzo wysokie, innym razem - zadziwiająco niskie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakich kwot można się spodziewać, poruszając się po drogach w konkretnych miastach czy województwach – czytamy komentarz Magdy Zglińskiej z firmy Yanosik, która wypowiada się dla dziennika Faktu.

Jak kształtują się ceny w Polskich województwach? Firma Yanosik na podstawie zebranych danych opracowała tabelę średnich cen w poszczególnych województwach. Ceny za jeden litr paliwa potrafią różnić się nawet o 13 groszy na litrze. Przebitka jest więc znaczna.

Yanosik

Opracowanie stworzone przez ekspertów z firmy Yanosik

DZISIAJ GRZEJE:
1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Niemcy zaostrzają prawo dla Polaków. Od soboty wjazd tylko pod jednym warunkiemNiemcy zaostrzają prawo dla Polaków. Od soboty wjazd tylko pod jednym warunkiemCzytaj dalej

– Z zebranych przez nas danych wynika jednoznacznie, że paliwa najdroższe są w województwie opolskim. Niewiele taniej jest na północy Polski - w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Do pełna bez obaw tankować można natomiast w Lubuskiem – wskazuje cytowana przez WNP.pl Magda Zglińska z Yanosika.


Drogie paliwo w miastach

Średnie ceny paliw w województwach mają swoje odzwierciedlenie w kwotach, jakie należy pozostawić na stacjach benzynowych w największych polskich miastach. Spośród wojewódzkich stolic najwięcej zapłacą mieszkańcy nadmorskiego Gdańska, ponieważ za litr bezołowiowej "dziewiećdziesiątki piątki" trzeba tam średnio dać 4,78 zł. Na drugim końcu stawki jest Zielona Góra. Mieszkańcy polskiej stolicy wina na stacjach benzynowych zapłacą zdecydowanie najmniej. Za litr benzyny zapłacić trzeba 4,35 zł. Różnica między tymi miastami wynosi zatem aż 43 grosze na litrze.

Yanosik

Opracowanie stworzone przez ekspertów z firmy Yanosik

To jednak nie koniec eksperckich wyliczeń Yanosika. Pracownicy firmy w swojej podróży po Polsce odwiedzali kolejne stacje benzynowe. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? – Jak można zauważyć, różnice w cenach paliw są naprawdę zaskakujące. 1,44 zł w przypadku 95 to kwota, którą kierowcy zdecydowanie odczują przy tankowaniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku LPG. Cena w gminie Zbąszynek jest o ponad 54 proc. wyższa w porównaniu z ceną, którą muszą za gaz zapłacić mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej – zauważa Zglińska.

Yanosik

Opracowanie stworzone przez ekspertów z firmy Yanosik

Kolejnymi danymi, które dostarcza Yanosik są informacje czy ceny różnią się w zależności od rodzaju drogi, przy której jest położona stacja. Okazuje się, że tak. Najwięcej zapłacimy na autostradach i drogach ekspresowych, a najmniej przy stacjach położonych na lokalnych szlakach.

– Ceny te są rzeczywiście wyższe niż w przypadku stacji rozmieszczonych przy drogach krajowych. Różnice sięgają jednak 10-20 gr, co w porównaniu z zestawieniem prezentowanym wcześniej nie powinno być dla kierowców aż tak znaczące. Oczywiście, przy zbiornikach o dużej pojemności, kwota na paragonie czy fakturze wzrośnie znacząco, lecz nie będzie to aż tak dotkliwe, jak wspomniane wcześniej 1,44 zł „dopłaty” za każdy litr – informuje ekspertka z Yanosika, Marta Zglińska.

Yanosik

Opracowanie stworzone przez ekspertów z firmy Yanosik

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domówBiedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News