PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Stacja paliw ORLEN - dystrybutor paliwa
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 21 Grudnia 2020

Szczepienie a cena paliwa. Mają dużo więcej wspólnego niż myślisz

Ceny paliw na stacjach benzynowych uzależnione są od rynku surowców, a na ten mocno wpłynęła pandemia koronawirusa powodując mocny spadek cen. Eksperci spekulują, że rynek surowców przygotowuje się do hossy oraz wskazują, że ceny paliw będą uzależnione od realizacji narodowego programu szczepień. Czego zatem faktycznie muszą spodziewać się Polacy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sytuacja na rynku surowców wpływa na ceny paliw
  • Czy należy spodziewać się podwyżek cen paliw w najbliższym czasie
  • Jakie są przewidywania ekspertów w tej sprawie

Ceny paliw a sytuacja na rynku surowców

Kryzys związany z koronawirusem wpierw uderzył w rynek surowców, a ceny commodities [surowce - red.] spadały już w styczniu i lutym, gdy na giełdzie odnotowywano szczyty finansowe. Nowojorskie Wall Street zdecydowanie łagodniej przeszło przez koronakryzys, natomiast gospodarki i rynki surowcowe bardzo mocno odczuły go na swojej skórze - analizuje Puls Biznesu.

Jeden z indeksów surowcowych CRB był najniższy od lat w kwietniu 2020 r., indeks S&P cofnął się do lat 80. w swojej wartości, a na świecie borykaliśmy się nie tylko z nadmiarem ropy naftowej, ale także innych surowców.

Eksperci mówią o nadchodzącej w 2021 r. hossie, jednakże przy głębszej analizie danych, próżno jej szukać na rynku surowców. Co więcej, indeks CRB zanotował 60-procentowy wzrost, jednakże klaruje się na poziomie z 2016 r.

"Lista najmocniej drożejących surowców daje jednak do myślenia. Pierwsze miejsce zajmuje drewno, na nowojorskiej giełdzie towarowej notowane najwyżej w historii i w dodatku blisko dwa razy wyżej niż jeszcze pół roku temu. Przez ostatnie sześć miesięcy gaz ziemny z USA podrożał o 64 proc., a ruda żelaza o blisko 50 proc. Węgiel z odbiorem w Rotterdamie kosztuje o 47 proc. więcej niż pół roku temu" - podaje Puls Biznesu.

Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułówJuż wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułówCzytaj dalej

Nikłe ceny surowców przekładają się także na ceny paliw. Kryzys na rynku surowcowym wywołany jest kilkoma czynnikami, gdzie każdy z nich jest powiązany z koronawirusem. Cegiełkę dokłada również słabnący dolar.

Ceny paliw uzależnione od szczepień?

Obecnie ceny ropy naftowej skoczyły najbardziej od momentu wybuchu pandemii. Kierowcy na polskich stacjach benzynowych już odczuwają zmiany, a może być jeszcze gorzej.

- W kwietniu mieliśmy do czynienia z olbrzymim załamaniem światowego popytu, który zmalał wówczas o 1/3, do 70 mln baryłek dziennie. Obecnie ten popyt wzrósł do poziomu 90 mln baryłek, jednak jest on zbyt mały, aby utrzymać ceny, które obecnie obserwujemy - powiedział w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Nie jest tajemnicą, że rząd wprowadza narodowy program szczepień na koronawirusa. Wśród społeczeństwa panują różnorakie nastroje w tej materii, jednakże szczepienie może mieć przełożenie na kluczowe aspekty naszego życia, nawet ceny paliw.

- Dla odbudowania popytu jest teraz najważniejsze, jak będą realizowane programy szczepień. Optymistycznie zakładając można spodziewać się w 2021 r. ceny 60 USD za baryłkę ropy brent, nie wcześniej jednak niż pomiędzy II i III kwartałem - mówi Stajniak.

Forsal wskazuje, że ceny paliw uzależnione będą także od ustosunkowania się kursu złotego względem dolara. Pamiętajmy, że ten drugi od pewnego czasu słabnie.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Już pewne, prezydent podpisał. Wielu Polaków załapie się na dodatkowe 1500 zł od rządu
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Nie tylko hotele i stoki, kolejna branża do zamknięcia. Lockdown ma być pełny i bezwzględny
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News