Ceny paliw przewidywany wzrost
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 20 Grudnia 2020

Przed świętami spiesz się z tankowaniem. Ceny paliw wystrzelą, jednego szczególnie

Ceny paliw mogą lada chwila zaliczyć kolejny wzrost. Jeśli planujesz dłuższe wojaże w święta, lepiej jak najszybciej zatankować do pełna. Szczególnie, że już teraz ceny są wyższe niż w ubiegłym tygodniu, a może być jeszcze gorzej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są aktualne, średnie ceny paliw
  • Jakie ceny będą w trakcie świąt
  • Co jest powodem podwyżek

Ceny paliw w święta

Ceny paliw wzrastały w kończącym się właśnie tygodniu. Benzyna była droższa średnio o 4-5 groszy za litr. Z kolei za litr oleju napędowego trzeba było zapłacić średnio o 6 groszy więcej.

Jak wskazuje gazeta.pl, obecnie za litr benzyny 95 kierowcy płacą średnio 4,55 zł, zaś za benzynę 98 - 4,86 zł. Litr diesla kosztuje 4,51 zł, a autogazu 2,17 zł. LPG było jedynym taniejącym paliwem, cena spadła średnio o 1 groszy/litr.

Według BM Reflex najwięcej za benzynę 95 trzeba zapłacić na Dolnym Śląsku, średnio 4,65 zł za litr.Najtańsza jest w województwie pomorskim i łódzkim, średnio 4,46 zł/litr i 4,47 zł/litr. Z kolei posiadacze silników wysokoprężnych płacą najwięcej za paliwo w województwie podlaskim i dolnośląskim (4,59 zł/litr), a najmniej w łódzkim (4,37 zł/litr).

Należy spodziewać się wzrostów

Ostatnio odnotowano wzrost cen ropy na rynkach światowych. BM Reflex zaznacza, że to siódmy dzień z rzędu, w którym ropa drożeje. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na wyższe ceny, to planowane ograniczenie przemieszczania się.

Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiIle zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawkiCzytaj dalej

- Prawdopodobnie w najbliższych dniach, jeszcze do świąt możemy obserwować dalsze wzrosty cen paliw na stacjach, zwłaszcza oleju napędowego. Nie powinny rosnąć ceny LPG - pisze BM reflex.

Jak wskazują eksperci e-petrol.pl, w dniach 21-27 grudnia, ceny benzyny 98 będą mieścić się w przedziale 4,77-4,88 zł (obecna średnia to 4,85 zł). Za litr benzyny 95 zapłacimy od 4,45 do 4,56 zł (obecna średnia 4,51 zł).

Portal e-petrol.pl również przewiduje znaczny wzrost cen oleju napędowego. Obecna średnia wynosi 4,45 zł za litr, a przewidywania na 21-27 grudnia znajdują się w przedziale od 4,45 do 4,56 zł/litr. Autogaz raczej bez zmian, aktualna średnia cena to 2,15 zł/litr, a przewidywania są w zakresie 2,11-2,17 zł/litr.

Ceny paliw na rynkach światowych. Optymizm inwestorów oznacza podwyżki w przyszłości

- W piątek 18 grudnia rano notowania lutowej serii kontraktów na ropę naftową Brent pozostają na poziomie około 51,50 USD/bbl tym samym w skali tygodnia ropa naftowa podrożała 1,5 USD/bbl. Amerykańska ropa WTI jest obecnie około 3 USD/bbl tańsza od ropy naftowej Brent - piszą analitycy BM Reflex.

Jednocześnie Międzynarodowa Agencja Energii wskazuje, że popyt na ropę przez dłuższy czas pozostanie słaby. Nie można jednak wykluczyć, że niedługo zanotowana zostanie tendencja zwyżkowa.

Analitycy e-petrol.pl zauważają, że obecnie na rynkach globalnych panuje spory optymizm, związany ze szczepionką na koronawirusa. Ponadto do końca roku ma ruszyć program pomocy dla amerykańskiej gospodarki. Oba czynniki mogą przełożyć się na wyższe ceny paliw.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Emeryci mają się z czego cieszyć. ZUS wyszykował im prezent
  2. Możesz załapać się na 1500 zł dopłaty dla dziecka. Wystarczy, że złożysz wniosek
  3. Liberum veto dla obostrzeń na Podhalu. Jest apel, "wara od naszych biznesów"

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News