Ceny paliw wciąż idą w górę
Pick Pik
Autor Radosław Święcki - 19 Lutego 2021

Ceny paliw rosną cały czas, choć ropa jest tania. Już zbliżają się do 5 zł

Ceny paliw cały czas rosną i w niektórych regionach Polski za benzynę Pb98 trzeba zapłacić powyżej 5 zł. Dzieje się tak przy wciąż stosunkowo niskich cenach ropy, choć eksperci nie mają wątpliwości, że podwyżki surowca to kwestia czasu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich województwach benzyna Pb98 przekracza poziom 5 zł
  • Czy poziom ten przekroczy również Pb95
  • Co ma wpływ na drożejące paliwo

Ceny paliw wciąż rosną

5,08 zł – tyle dokładnie wynosi średnia cena benzyny Pb98 za litr, co oznacza kolejny w ostatnim czasie wzrost (na początku tygodnia średnia wynosiła 5,01 zł/l). Jeszcze pod koniec stycznia ten rodzaj benzyny przekraczał poziom 5 zł za litr jedynie w województwie kujawsko-pomorskim, obecnie dotyczy to już pięciu województw.

Najwięcej za benzynę bezołowiową 98 jak podaje auto-centrum.pl trzeba zapłacić w Wielkopolsce (5,21 zł/l), a także w województwach kujawsko-pomorskim (5,20 zł/l) i zachodniopomorskim (5,19 zł/l). Próg 5 zł przekroczony został również na Mazowszu i w województwie dolnośląskim. Najmniej podobnie jak na początku tygodnia benzyna ta kosztuje w województwie opolskim (4,53 zł/l, poprzednio było to 4,44 zł/l).

Jak wygląda sytuacja w przypadku najpopularniejszej benzyny Pb95? Tu do średniej na poziomie 5 zł za litr daleko, ale też mamy wzrost z 4,72 zł/l do 4,76 zł/l. Najwięcej, bo 4,85 zł trzeba zapłacić w województwie zachodniopomorskim, najmniej 4,65 w województwie wielkopolskim, czyli u niechlubnego lidera zestawienia dotyczącego benzyny Pb98.

Czy i benzyna bezołowiowa 95 może też osiągnąć poziom 5 zł za litr? Według ekspertów to jeszcze nie ten moment.

- Myślę, że jeszcze przez wiele tygodni granica 5 zł na Pb95 nie zostanie trwale przekroczona, choć wraz z rosnącymi cenami ropy naftowej na światowych giełdach systematycznie powinniśmy się zbliżać do tej granicy - prognozuje Jakub Bogucki z e-petrol.pl, cytowany przez Money.pl.

Wzrost cen paliw najczęściej wiązany jest ze wzrostem cen ropy naftowej na światowych giełdach, które w ostatnim czasie przekroczyły poziom 60 dolarów za baryłkę. Sporo, ale nie dalej jak kilka lat temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, ze poziom ten osiągał 100 dolarów za baryłkę. Obecny poziom po raz ostatni był notowany rok temu tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Gospodarka zaczyna odbudowywać się po lockdownach spowodowanych pandemią. Działania ekonomiczne mają to do siebie, że liczy się nie tylko sytuacja bieżąca, ale również oczekiwania. Jeżeli wszyscy oczekują, że gospodarka w końcu ruszy, to producenci ropy widzą, że będzie wzrastał na nią popyt, więc windują ceny. W ten sposób chcą sobie także zrekompensować straty z czasów niskich cen – wyjaśnia w rozmowie z serwisem Wprost.pl prof. Wojciech Suwała z Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej.

Są to normalne, racjonalne ekonomicznie działania przedsiębiorców, którzy są obecni w łańcuchu obrotu, przetwarzania i sprzedaży produktów ropy naftowej – dodaje ekspert.

Ceny paliw to nie tylko „zasługa” ropy

Według prof. Suwały jeśli w ciągu najbliższych miesięcy nie dojdzie do kolejnych lockdownów, a światowa gospodarka nadal będzie się wybudzać z zastoju, to trend się utrzyma - należy spodziewać się dalszych wzrostów cen ropy, choć jak zauważa ekspert drożejąca ropa nie musi drastycznie przekładać się na finalne ceny paliwa na stacjach benzynowych.

Prof. Suwała zwraca uwagę, że w cenie paliwa na stacjach benzynowych cena ropy stanowi maksymalnie 40 proc., co oznacza, że jeśli nawet zdrożeje dwukrotnie, to może to mieć niewielki wpływ na ostateczną cenę paliwa.

Na ceny paliw jak przypomina serwis znaczący wpływ ma również akcyza (waha się ona od 24 do 32 proc. ceny), a także podatek VAT (prawie 20 proc.). Pozostałe składowe jak opłata paliwowa, opłata emisyjna czy marża stacji paliw mają mniejszy udział w ostatecznej cenie paliwa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News