Ceny paliw różne od siebie
03.04.2019 Warszawa Stacja paliw fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Komunikaty prasowe - 16 Stycznia 2020

Kierowcy na dieslu mogą być wściekli. Różnica do benzyny ogromnie wzrosła

Ceny paliw na stacjach niewątpliwie mogą zaskoczyć. Jednych pozytywnie, innych mniej. Olej napędowy jest obecnie znacznie droższy od benzyny — informuje Business Insider. Jeszcze miesiąc temu ceny były na równym poziomie. Przyczyną takiej sytuacji jest nadpodaż benzyny i duża popularność diesli. 

Ceny paliw na stacjach mocno się od siebie różnią. Kierowcy jeżdżący autami napędzanymi benzyną są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Średnia cena za olej napędowy 15 stycznia wynosiła 5,19 zł za litr. Natomiast za benzynę Pb95 tego dnia należało średnio zapłacić 4,98 zł za litr. To 21 groszy róźnicy między benzyną a olejem napędowym.

Gdyby koncerny paliwowe realizowały taką samą marżę na obu typach paliw, to benzyna byłaby jeszcze tańsza. We Francji czy w Niemczech tańszym obecnie paliwem jest diesel. Jak informuje portal, jest to 13 eurocentów (55 gr) różnicy na korzyść oleju napędowego w Niemczech i 11 eurocentów (47 gr) różnicy na korzyść diesla.

Wielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałWielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiałCzytaj dalej

Ceny paliw modulowane ilością benzyny? Dlaczego jest jej za dużo?

Powodami dla których obecnie to polskie koncerny paliwowe dysponują większa ilością benzyny niż ropy jest przyjęta strategia dotycząca zakupu surowca paliwowego. Obecnym celem jest uniezależnienie się od rosyjskich surowców i mówimy tu nie tylko o gazie ziemnym, ale także o ropie naftowej. Zakup surowca z USA czy Arabii Saudyjskiej niesie konsekwencje w ilości otrzymanego rodzaju paliwa.

- W Stanach wydobywa się ropy lekkie, z których otrzymuje się 60 proc. benzyn – mówił kilka miesięcy temu portalowi Business Insider dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. - To powoduje nadmiar rop lekkich w momencie, kiedy jeszcze tak dużo ich nie potrzeba, więc jest nadpodaż — dodał.

Niecała zakupiona ropa nadaje się na diesla czy benzynę. Natomiast na pewno z rosyjskiej ropy udawało się wytwarzyć o wiele więcej oleju napędowego. W związku z zaistniała nadpodażą firmy paliwowe będą poszukiwały także innych miejsc, z których będą mogły zakupić surowiec.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

W październiku do Gdańska dopłynął transport 100 tys. ton ropy z USA dla Orlenu. Prezes Daniel Obajtek informował wtedy, że następne dostawy przyjdą z kierunku "afrykańskiego” - informuje portal.

Wzrost popytu ze strony transportu morskiego

- Różnica w cenach paliw (benzyna i olej napędowy) wynika ze zmiany struktury popytu na produkty naftowe pod wpływem regulacji IMO. Transport morski, który pływał na HSFO (ciężki zasiarczony olej napędowy/opałowy) od stycznia 2020 musi przestawić się na paliwo o niskiej zawartości siarki robione z tych samych destylatów co olej napędowy. Pojawienie się dodatkowego konsumenta spowodowało wzrost popytu na diesla. Aby wytworzyć odpowiednią ilość oleju napędowego trzeba przerobić więcej ropy, a większy przerób to więcej wszystkich produktów. W rezultacie na rynek trafia więcej benzyn, na które nie ma dodatkowego popytu — informuje główny ekonomista PKN Orlen.

Najważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećNajważniejsze zmiany w przepisach od 2020 r., o których powinieneś wiedziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Papier toaletowy położony na desce klozetowej chroni przed bakteriami? Specjaliści ostrzegają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News