Ceny paliw na stacjach benzynowych w przyszłym tygodniu
Pixabay/andreas160578
Autor Maria Glinka - 14 Listopada 2020

Kierowco, nie ciesz się przedwcześnie. Niedługo możesz się mocno zdziwić podjeżdżając na stację paliw

Ceny paliw w pandemicznym roku nie przestają zaskakiwać. Kierowcy z całej Polski muszą przygotować się na kolejną aktualizację cenników na stacjach benzynowych. Eksperci z branży paliwowej przewidują, że zbliża się nieuchronny koniec spadku cen.

Ceny paliw w ocenie e-petrol

Ceny paliw w tym tygodniu utrzymywały się na dość stabilnym poziomie – tak podsumowali ostatnie dni eksperci z serwisu e-petrol.pl. Uśredniony koszt benzyny bezołowiowej 95 wyniósł 4,37 zł/l, co oznacza spadek o 2 gr. Na obniżki mogli liczyć także kierowcy samochodów napędzanych dieslem (4,28 zł za litr).

16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozem16-latek pomylił się przy kasie o 2,12 zł. Policja zakuła go w kajdanki i odwiozła radiowozemCzytaj dalej

Jednak nie wszystkie ceny paliw spadają. Jak wskazuje TVN24, od kilku tygodni mamy do czynienia z nadwyżkami w przypadku autogazu. W tym tygodniu ta tendencja się trzymała – koszt paliwa wyniósł średnio 2,09 zł/l.

Jakie ceny paliw czekają na kierowców w przyszłym tygodniu? Według analityków e-petrol.pl koszt benzyny 95-oktanowej będzie oscylował w granicach 4,28-4,39 za litr, co może oznaczać, że niektórzy kierujący zapłacą więcej niż w mijającym tygodniu. Z kolei diesla będzie wahała się między 4,22 zł a 4,33 zł/l. Eksperci nie przewidują zbyt dużych zmian w kontekście LPG (2,07-2,13 zł/l.)

Księża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaKsięża nie mogą narzekać. Waloryzacja emerytur będzie dla nich wyjątkowo hojnaCzytaj dalej

Ceny paliw w ocenie BM Reflex

Własną analizę rynku paliwowego przedstawiła także firma BM Reflex. Eksperci wskazali, że ceny paliw w drugim tygodniu listopada spadały. Dla przykładu benzyna bezołowiowa 95 potaniała ich zdaniem o 4 gr (4,40 zł/l), benzyna bezołowiowa 98 – o 3 gr (4,72 zł/l), olej napędowy – również o 3 gr (4,30 zł/l), a autogaz – o 1 gr (2,10/l).

W których częściach Polski ceny paliw są najwyższe? Województwa kujawsko-pomorskie i opolskie oferują najmniej korzystne stawki za benzynę bezołowiową 95 (średnio 4,47 zł/l). Natomiast Mazowsze jest niechlubnym liderem w kontekście cen oleju napędowego (średnio 4,37 zł/l). Z kolei za autogaz trzeba zapłacić najwięcej w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim (średnio 2,14 zł/l).

Gdzie za paliwo kierowcy płacą najmniej? Benzyna jest najtańsza w województwach łódzkim i lubuskim (4,31-4,32 zł/l), natomiast olej napędowy – tylko w lubuskim (4,19 zł/l). Najbardziej korzystne ceny paliwa, jakim jest autogaz, rejestrują województwa: śląskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie (2,05-2,07 zł/l).

W Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówW Biedronce zakupy mogą nie być już takie proste. Mocne postulaty związkowcówCzytaj dalej

Prognozy analityków z BM Reflex wskazują, że zbliża się nieunikniony koniec tendencji spadkowej w cennikach na stacjach benzynowych. Powód? Ostatnie podwyżki cen paliw w hurcie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Prowadząca "Pytanie na śniadanie" oburzona zachowaniem Edyty Górniak, ostro skomentowała. Będzie konflikt?
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Przyszłoroczne ceny według EIA

Ceny paliw na polskich stacjach są uzależnione także od sytuacji na światowym rynku paliwowym. Według oficjalnych przewidywań amerykańskiego departamentu energii (EIA) ceny ropy naftowej Brent powinny utrzymać się na poziomie 40 dolarów za baryłkę.

Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychPrawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowychCzytaj dalej

Jednak zgodnie z prognozami już na początku przyszłego roku cena ta wzrośnie do 47 dolarów za baryłkę. Wyższe koszty mają być, w ocenie ekspertów, pokłosiem ożywienia ze strony popytu i chęcią dalszego niwelowania nadwyżki zapasów ropy naftowej, z którą mamy do czynienia w tym pandemicznym roku.

Na przestoje na rynku paliwowym mają wpływ przede wszystkim ogólnokrajowe lub regionalne lockdowny w poszczególnych krajach. Wobec zaleceń lub nakazów pozostania w domu mobilność obywateli zdecydowanie spada, co w rezultacie przyczynia się do zmniejszenia popytu na paliwo. Największe zapasy ropy zaczęły gromadzić się na wiosnę, gdy państwa zamroziły gospodarki w reakcji na nadejście koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Zbigniew Boniek nie wytrzymał po porażce reprezentacji. Brzęczek może zacząć drżeć o posadę?
  7. Niezastąpiony w walce z uporczywym kaszlem i bólem gardła. Syrop z tymianku stosuj przy pierwszych objawach przeziębienia
Pójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyPójdziesz wyrzucić śmieci, możesz dostać surowy mandat. Grozi nawet 5 tys. zł karyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News