Ceny paliw coraz niższe
fot. Jan BIELECKI/East News
Autor Komunikaty prasowe - 12 Marca 2020

Na stacjach paliw tak dobrze nie było od roku. Kierowcy mają powody do radości

Ceny paliw będą spadać w związku z wojną cenową, jaką wywołała Arabia Saudyjska i jeżeli te się utrzymają to będziemy mogli liczyć na spore przeceny. Bedą one zauważalne w perspektywie najbliższych tygodni. Jednak jak donosi e-petrol.pl na niektórych stacjach ceny paliw już teraz spadły do dawno niewidzianych poziomów. 

Ceny paliw idą w dół

Ceny paliw już teraz na stacjach dyskontowych należących do hipermarketów spadły do kwoty 4,40 zł za litr oleju napędowego, jak informuje portal e-petrol. Jednak obniżki na tych największych stacjach są dużo mniej spektakularne i sięgają 7 groszy. Litr benzyny kosztuje przeciętnie 4,76 zł, a ON 4,89 zł.

BiznesINFO portal biznesowy"Najgorsze dopiero przed nami". Fatalne wieści szefa Narodowego Instytutu Zdrowia USACzytaj dalej

Jednak jeżeli obecnie bardzo niskie ceny ropy naftowej na światowych rynkach utrzymają się przez dłuższy okres czasu, to w perspektywie najbliższych kilku tygodni czekają nas wyjątkowo duże spadki cen paliw. Arabia Saudyjska, która podwyższyła produkcję i udzieliła gigantycznych rabatów na swoją ropę, obniżyła znacząco ceny ropy na światowych rynkach do ok. 35 dol za baryłkę. Czy spadek jest duży? Przed obniżkami baryłka kosztowała około 50 dol. Saudyjczycy zdecydowali się na wojnę cenową po tym, jak Rosja nie chciała dokonać cięć w produkcji ropy wspólnie z krajami OPEC, które miały wynieść 1,5 mln baryłek ropy dziennie. Producentom zależało na zmniejszeniu podaży w związku ze zmniejszonym zapotrzebowaniem ropy na świecie, na co wpływ ma epidemia koronawirusa.

Ceny na stacjach paliw są odzwierciedleniem cen, po jakich dystrubutorzy kupują paliwa w rafineriach. Natomiast te zaopatrują się w ropę od takich producentów jak choćby właśnie Arabia Saudyjska. W przypadku cen hurtowych w rafineriach również odnotowywane są spadki. 11 marca cena hurtowa PKN Orlen benzyny 95 wyniosła 3 378 zł za m.sześc. (3,38 zł za litr) i jest to spadek o 10 gr na litrze.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

"W skali tygodnia cena hurtowa zmalała o 213 zł (21 gr na litrze), więc stacje obniżając ceny o tylko 7 gr realizują ekstra zyski. Lotos ma cenę jeszcze niższą - 3 357 zł za m.sześc." - informuje "Business Insider". Pokazuje to, że paliwa tanieją z tygodnia na tydzień, co powinno w niedługim czasie przełożyć się na ceny paliw na stacjach. W przypadku oleju napędowego ceny w hurcie w wypadku Orlenu to 3,49 zł za litr.

Jednak ci, którzy już teraz chcieliby skorzystać z wyjątkowo taniego paliwa, mogą się w nie zaopatrzyć na stacjach dyskontowych. Jak informuje portal cenypaliw.pl za cenę zbliżoną do 4,40 zł za litr - możemy zakupić olej napędowy w Auchan (Poznań, Lublin, Warszawa), E.Leclerc (Zielona Góra) i Carrefour (Świdnik). Benzynę 95 można kupić za nawet poniżej 4,40 zł na stacji amic we Wrocławiu i Auchan w Zielonej Górze.

Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Uniwersytet Warszawski odwołuje zajęcia, Trzaskowski zwrócił się o zamknięcie szkół w Warszawie
  2. 13-letnia Marta umiera na białaczkę. Jedyna szansą jest niezwykle drogi lek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: Wszystkie loty natychmiastowo odwołane. Ryanair w końcu podjął decyzję o Włoszech
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News