Po raz pierwszy deweloperzy odnotowali mniejszą sprzedaż mieszkań aż o 23% porównując I kw. 2022 i 2021 roku. Po siedmiu latach rosnącego popytu na zakup mieszkania, boom sprzedażowy dobiegł końca. Ceny najmu mieszkań niestety nadal mocno pną się w górę.
Według komunikatów warszawskiej GPW deweloperzy w I kwartale br. sprzedali tylko 4 983 mieszkań, czyli o 23 proc. mniej niż w roku 2021 i 11,4 proc. mniej w relacji kwartał do kwartału.
Portal RynekPierwotny wskazał, że prawdziwa skala problemu jest jeszcze nie do końca odkryta. Regres sprzedaży nastąpił w 12 z 14 analizowanych spółek na GPW. Wg statystyk serwisu Bigdata wynika, że sprzedaż mieszkań na największych rynkach w Polsce była niższa jednak o 39 proc.
Bańka pękła. Analizujemy przyczyny
Nie ulega wątpliwości, że decyzja RPP o kolejnej już siódmej podwyżce stóp procentowych, która sięga do 4,5 proc., wypłynęła odstraszająco na chęć zakupu mieszkań.
Coraz więcej osób zgłasza się z informacją do portalu Biznes Info: “mam zadłużenie w spłacie rat kredytu w PKO BP i nie płacę już z pół roku, tylko patrzeć jak komornik mi na pensję siadzie” co świadczy, że z problemem zadłużenia boryka się coraz więcej Polaków.
Prognozy i zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych nie mają końca. Inwestorzy, którzy kupili na kredyt kilka mieszkań mogą stanąć w obliczu widma bankructwa.
Nawet dobrze przygotowany plan marketingowy w postaci odpowiedzi na pytania: komu wynająć, za ile wynająć, kiedy ogłaszać, może i tak nie okazać się wystarczający do przebicia się z wysokością rat spłaty kredytu.
Coraz częściej za kredytobiorcami chodzi widmo bankructwa
Inwestorze: podpowiadamy co zrobić, by zmniejszyć koszty
koszty eksploatacji i zużycia mieszkania ponosi najemca
śledź na bieżąco stawki rynkowe i dostosuj je do umowy
zawrzyj w umowie klauzule rewaloryzacyjne
zmień przeznaczenie mieszkania z najmu długoterminowego na krótkoterminowy
rozważ przeróbkę mieszkania i wydziel z dużego pokoju dwa mniejsze
śledź rynek i doskonal się w ruchach
Polska liderem wzrostów stawek czynszowych
Płacona przez najemców stawka za czynsz wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu do roku 2020. Unijna średnia wyniosła 1,3 proc. Jesteśmy liderem wzrostu stawek za najem mieszkania w całej UE.
Wojna na Ukrainie zmienia sytuacje na rynku mieszkań. Rosnący popyt spowodowany napływem Ukraińców przynajmniej do zakończenia wywołanej przez Rosję wojny będzie sie utrzymywać. Jak wynika z badań PKO Banku Polskiego “Liczba ofert mieszkań na wynajem ostro w dół, stawki ostro w górę”.