Ceny mąki w górę
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Października 2020

Niestety, sytuacja jest coraz gorsza. Przed nami silne wzrosty cen

Eksperci ostrzegają, że ceny mąki mogą w najbliższym czasie gwałtownie wystrzelić w górę. Co przyczyni się do tak wysokiego wzrostu najbardziej podstawowego produktu w każdej kuchni?

Ceny mąki pójdą w górę

Główny Urząd Statystyczny opublikował 30 września prognozę produkcji zbóż. Według szacunków w bieżącym roku produkcja pszenicy wyniosła niemal 12 mln ton, co jest najlepszym wynikiem od 5 lat.

- Jesteśmy już dwa miesiące po żniwach, które w tym roku były nieco opóźnione, ale przeprowadzone były szybko i sprawnie. Pogoda nie zepsuła jakości pszenicy (choć w południowej części kraju mamy nieco większy udział pszenicy paszowej - główny powód to podwyższony poziom mykotoksyn, porażenie fusariosą i problemy z niską liczbą opadania). Wydawałoby się, że przy tak dobrym zbiorze ceny powinny być niskie i stabilne. Jednakże tak się nie dzieje. Praktycznie cały czas od żniw ceny rosną i dziś cena pszenicy jest wyższa o przeszło 100 zł, tj. ponad 20 proc. więcej niż w połowie sierpnia bieżącego roku - powiedział Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego cytowany przez Interię.

Popularny bank ostrzega klientów. Już niebawem czekają ich spore utrudnieniaPopularny bank ostrzega klientów. Już niebawem czekają ich spore utrudnieniaCzytaj dalej

Dane Ministerstwa Rolnictwa podawane przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej wskazują, że cena pszenicy konsumpcyjnej jest dziś wyższa o przeszło 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, który był okresem suszowym. Ceny mąki piekarniczej pozostają właściwie bez zmian, w związku z czym w ogóle nie odzwierciedlają tego co dzieje się w tej chwili z cenami surowca, który stanowi 80 proc. kosztów produkcyjnych mąki.

- Taka sytuacja nie może się utrzymać, należy spodziewać się silnych wzrostów cen mąki. Co więcej, aktualna sytuacja na światowym rynku pszenicy uprawnia do stwierdzenia, że jest to dopiero początek dalszych zwyżek - ocenił Krzysztof Gwiazda cytowany przez Interię.

Skąd zatem te wzrosty. Jedną z bardziej istotnych w tej chwili przyczyn jest eksport i wysoki popyt na polskie zbiory, w tym między innymi pszenicę.

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Nie dopełnisz obowiązku w terminie, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej. Kierowcy muszą uważaćNie dopełnisz obowiązku w terminie, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej. Kierowcy muszą uważaćCzytaj dalej

Światowe rynki

Ceny pszenicy w Polsce są w tej chwili pod silnym wpływem cen na świecie i są pochodną cen giełdowych, głównie giełd w Paryżu i Chicago, które stale rosną. Ceny pszenicy na giełdzie w Chicago są najwyższe od pięciu lat, podaje Interia.

- Na giełdzie paryskiej (Matif) przebiliśmy magiczną cenę 200 euro/t (wzrost o ponad 20 euro od połowy sierpnia bieżącego roku), a do tego mamy względnie słabą złotówkę o kursie do euro w granicach 4,5 zł - dodał cytowany przez portal prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. - Zanotowaliśmy też znacznie mniejszą produkcję w Europie. Na przykład Francja zebrała prawie 10 mln t pszenicy mniej niż rok temu, mniej pszenicy wyprodukowano także w Rumunii, Bułgarii oraz w Niemczech - dodał.

Amerykanie chcą przenieść do Polski kolejną dywizję. Ma ona opuścić NiemcyAmerykanie chcą przenieść do Polski kolejną dywizję. Ma ona opuścić NiemcyCzytaj dalej

Wszystkie wymienione kraje są jednymi z ważniejszych eksporterów pszenicy, a zmniejszenie podaży zboża w tych krajach doprowadziła do zwiększenia zainteresowania kupnem pszenicy w Polsce, na Łotwie i Litwie.

Kolejną ważną kwestią, która przyczynia się do wzrostu cen, jest obawa o zasiewy pszenicy ozimej w Rosji i na Ukrainie, a ostatnio także w Stanach Zjednoczonych.

Siewy i wschody pszenicy są opóźnione przez brak opadów. Dużą rolę odgrywają też inwestorzy kapitałowi, różnej maści fundusze inwestycyjne, czy spekulacyjne poszukujące miejsc, gdzie inwestować środki.

Nawet 50 zl za worek śmieci w 2021 roku. Opłaty za wywóz i segregację rosną w całej PolsceNawet 50 zl za worek śmieci w 2021 roku. Opłaty za wywóz i segregację rosną w całej PolsceCzytaj dalej

Trzeba brać pod uwagę także czynniki krajowe, które przyczyniają się do wzrostu cen. Tutaj zasadniczą rolę odgrywają producenci, którzy niechętnie sprzedają pszenicę, gdy wzrastają ceny.

- Podaż jest marna, zaś oczekiwanie na dalsze wzrosty powszechne. Musimy pamiętać, że w minionym sezonie 2019/20 zanotowaliśmy drugi w historii największy eksport pszenicy z Polski - blisko 4 mln t. A licząc eksport wszystkich zbóż, łącznie było to 6,95 mln t. To najwięcej w naszej historii. Tak więc magazyny rolnicze przed tegorocznymi żniwami opustoszały - wyznał Gwiazda w rozmowie z Interią.

Dziś już nic się nie zmieni. Wiadomo kiedy rząd przedstawi nowe obostrzeniaDziś już nic się nie zmieni. Wiadomo kiedy rząd przedstawi nowe obostrzeniaCzytaj dalej

- Niektórzy wiążą nadzieje na zahamowanie wzrostu cen z ograniczeniem popytu paszowego w związku z ustawą o zakazie uboju rytualnego. Ale musimy pamiętać, że zboża, a w tym pszenica, mają bardzo ograniczone zastosowanie w żywieniu bydła. Nie wiadomo też, w jakim kształcie ostatecznie wspomniana ustawa będzie uchwalona. Być może będą wprowadzone długie okresy przejściowe. Co więcej, nie jest znane ostateczne stanowisko prezydenta, który może odrzucić ustawę lub znacznie spowolnić jej wejście w życie - dodaje.

PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościPKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Mocne słowa ratowniczki do wszystkich osób nie noszących maseczek."Taki jesteś bohaterski? To zapraszam na SOR"
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Mikstura z ogórków kiszonych i czosnku ma piorunujące działanie. Przykra dolegliwość znika w klika chwil
To już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęTo już pewne, nie zakryjesz nosa i ust, nie zostaniesz obsłużony w sklepie. Przyjęto kluczową poprawkęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News