PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kuchenka gazowa z wlaczonymi palnikami
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 19 Grudnia 2020

Znamy cennik gazu na 2021 rok. Ważne zmiany, PGNiG ustaliło nowe stawki

Cennik gazu zmieni się już od stycznia 2021 r., bowiem Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe stawki zaproponowane przez PGNiG. Zmiany w cenniku gazu dotyczą tylko gospodarstw domowych. Czy Polacy mogą być zdenerwowani, a może wręcz przeciwnie, zadowoleni z nowości?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób zmieni się cennik gazu
  • Kto skorzysta na tym najbardziej
  • Która taryfa zostanie na tym samym poziomie

Cennik gazu zmieni się już od stycznia

Nowy rok wielu Polakom kojarzy się przede wszystkim ze złymi wiadomościami dotyczącymi podwyżek opłat. Przypomnijmy, że Warszawiacy zostali zaskoczeni podwyżkami za wywóz śmieci, rząd zafundował Polakom opłatę mocową doliczaną do rachunku za prąd, w całym kraju szaleje inflacja kształtująca się na poziomie ponad 3 proc.

Jak się okazuje, niespodzianki dla rodaków przygotowało także PGNiG i opublikowało nowy cennik gazu mający wejść w życie od stycznia 2021 r. Jest on już ostateczny, bowiem został właśnie zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki.

- Ceny gazu na rynku hurtowym są najniższe od wielu lat. Nowa taryfa dla PGNiG Obrót Detaliczny jest trzecią kolejną zatwierdzoną przez regulatora obniżką cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych - powiedział Rafał Gawin, prezes URE cytowany przez Fakt. Ile zatem zapłacą Polacy?

Cennik gazu na przyszły rok wprowadza stawki niższe o 4,5 proc., ale na takim samym poziomie pozostawia stawki abonamentowe. Odbiorcy gazu wysokometanowego oraz gazów zaazotowanych Ls i Lw zapłacą średnio o 4,1 proc. mniej niż obecnie.

Emeryci mogą być nieźle zaskoczeni. Rząd zmienia datę wypłaty emeryturEmeryci mogą być nieźle zaskoczeni. Rząd zmienia datę wypłaty emeryturCzytaj dalej

Dziennik podaje, że do przyszłorocznego cennika gazu przyczyniły się niskie ceny surowca na Towarowej Giełdzie Energii.

Cennik gazu zatwierdzony

Warto pamiętać o tym, że cennik gazu od lat zmienia się na korzyść Polaków, a opłaty za niego spadają. Od stycznia 2020 r. za gaz płacimy mniej o 2,9 proc., od lipca obniżka dotyczyła kolejnych 10,6 proc., a styczeń przyniesie kolejne 4,5 proc. mniej.

Użytkownicy gazu płacą nie tylko za surowiec, ale także za jego transport. Klienci PGNiG OD podłączeni są do Polskiej Spółki Gazownictwa przez co w ramach umowy kompleksowej zobowiązani są do uiszczenia płatności za dostarczanie gazu.

"W konsekwencji zatwierdzonej dziś taryfy statystyczny odbiorca w grupie W-1.1 (tzw. kuchenkowicze), zużywający paliwo gazowe do przygotowania posiłków za gaz zapłaci o ok. 1,9 proc. mniej, co oznacza spadek jego płatności o ok. 40 groszy miesięcznie. Dla średniego zużycia przez odbiorców grupy W-2.1 (używający gazu także do podgrzewania wody) płatność ulegnie obniżeniu o 2,7 proc. i wyniesie 2,40 zł/m-c. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Dla tej grupy płatności spadną o 2,9 proc., tj. ok 7,4 zł miesięcznie" - podaje Fakt.

Urząd Regulacji Energetyki nie tylko zatwierdza cennik gazu, ale także opłatę mocową. Ta z kolei ma powiększyć rachunki Polaków o ok. 130 zł miesięcznie.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Nawet 74 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł
  2. Nie ominą Cię nowe obowiązki jeśli używasz jednego gadżetu. Rejestracja to dopiero początek
  3. Wspaniały prezent przed Świętami dla tysięcy Polaków. Odzyskają dużo pieniędzy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News