cena złota
Public Domain Pictures/Виталий Смолыгин
Autor Paulina Musianek - 14 Sierpnia 2019

Cena złota coraz wyższa. Dawno nie było tak dobrego kursu

Cena złota to dobra wiadomość dla NBP i budżetu. Złoto bije rekordy, a my się bogacimy.

Cena złota w górę

Cena złota to dobry znak. Jak pisze “Rzeczpospolita” we wtorek cena złota w polskiej walucie ustanowiła historyczny rekord.

Uncja złota kosztowała we wtorek ponad 1530 dol., najwięcej od kwietnia 2013 r. W przeliczeniu na polską walutę cena kruszcu wzrosła do ponad 5915 zł, przebijając dotychczasowy rekord z września 2011 r., który wynosił nieco ponad 5841 zł - czytamy w dzienniku.

Następnie po południu złoto spadło do poziomu poniżej 1500 dol za uncję. Sytuacja ta została spowodowana oświadczeniem biura amerykańskiego przedstawiciela ds. Handlu, że administracja Trumpa ma zamiar opóźnić o kilka miesięcy wprowadzenie zapowiedzianych na początku sierpnia ceł na towary konsumpcyjne z Chin o wartości 300 mld dol.

Istnieje wiele powodów, dla których złoto jest teraz “w cenie”. Złoty kruszec jest postrzegany jako bezpieczna przystań, a ostatnie zawirowania na rynku spowodowały, że globalni inwestorzy zamiast szarżować wolą wybrać bardziej stabilna opcję.

Ceny złota osiągnęły najwyższy od 6 lat poziom na początku sesji, kurs złota wyniósł wtedy 1534 USD. W przeliczeniu na polską walutę cena kruszcu wzrosła do ponad 5915 zł, przebijając dotychczasowy rekord z września 2011 roku, który wynosił nieco ponad 5841 zł - czytamy w “Rzeczpospolitej”.

NBP zyska na złocie

Jak zauważa “Rzeczpospolita”, polskich inwestorów z rynku metali szlachetnych cieszy nie tylko dobry kurs złota, ale również słabość złotego wobec amerykańskiej waluty. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 3,86 zł - w 2011 roku było to średnio 2,96 zł.

Warto przypomnieć, że banki centralne kupiły 224,4 tony netto złota w kwietniu i czerwcu 2019 r. NBP od lipca 2018 roku zwiększył zasoby złota w swoich rezerwach ze 103 do 230 ton. Wzrost ceny kruszcu bardzo korzystnie wpłynie na wynik finansowy banku i kondycję budżetu państwa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News