cena złota
Autor Paulina Musianek - 14 Sierpnia 2019

Cena złota coraz wyższa. Dawno nie było tak dobrego kursu

Cena złota to dobra wiadomość dla NBP i budżetu. Złoto bije rekordy, a my się bogacimy.

Cena złota w górę

Cena złota to dobry znak. Jak pisze “Rzeczpospolita” we wtorek cena złota w polskiej walucie ustanowiła historyczny rekord.

Uncja złota kosztowała we wtorek ponad 1530 dol., najwięcej od kwietnia 2013 r. W przeliczeniu na polską walutę cena kruszcu wzrosła do ponad 5915 zł, przebijając dotychczasowy rekord z września 2011 r., który wynosił nieco ponad 5841 zł - czytamy w dzienniku.

Następnie po południu złoto spadło do poziomu poniżej 1500 dol za uncję. Sytuacja ta została spowodowana oświadczeniem biura amerykańskiego przedstawiciela ds. Handlu, że administracja Trumpa ma zamiar opóźnić o kilka miesięcy wprowadzenie zapowiedzianych na początku sierpnia ceł na towary konsumpcyjne z Chin o wartości 300 mld dol.

Istnieje wiele powodów, dla których złoto jest teraz “w cenie”. Złoty kruszec jest postrzegany jako bezpieczna przystań, a ostatnie zawirowania na rynku spowodowały, że globalni inwestorzy zamiast szarżować wolą wybrać bardziej stabilna opcję.

Ceny złota osiągnęły najwyższy od 6 lat poziom na początku sesji, kurs złota wyniósł wtedy 1534 USD. W przeliczeniu na polską walutę cena kruszcu wzrosła do ponad 5915 zł, przebijając dotychczasowy rekord z września 2011 roku, który wynosił nieco ponad 5841 zł - czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

NBP zyska na złocie

Jak zauważa “Rzeczpospolita”, polskich inwestorów z rynku metali szlachetnych cieszy nie tylko dobry kurs złota, ale również słabość złotego wobec amerykańskiej waluty. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 3,86 zł - w 2011 roku było to średnio 2,96 zł.

Warto przypomnieć, że banki centralne kupiły 224,4 tony netto złota w kwietniu i czerwcu 2019 r. NBP od lipca 2018 roku zwiększył zasoby złota w swoich rezerwach ze 103 do 230 ton. Wzrost ceny kruszcu bardzo korzystnie wpłynie na wynik finansowy banku i kondycję budżetu państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News