ceny ropy na rekordowo niskim poziomie
Wallpaper Flare
Autor Radosław Święcki - 20 Kwietnia 2020

Cena ropy poniżej zera. Bezprecedensowa sytuacja na światowym rynku

Ceny ropy w USA spadły do rekordowo niskiego poziomu, poniżej 1 dolara za baryłkę - poinformowała agencja Bloomberga. Cena spada, bo ropy jest tak dużo, że nie ma jej już gdzie magazynować. Na kontraktach terminowych producenci ropy skłonni są dopłacić, byle tylko pozbyć się towaru.

Cena ropy na rekordowo niskim poziomie

Ceny kontraktów terminowych (futures) na ropę naftową w USA po raz pierwszy w historii są ujemne. Przyczynić się do tego miały zapełnione powierzchnie magazynowe - rosły obawy, że zbiorniki w Stanach Zjednoczonych nie są już w stanie pomieścić całej niewykorzystanej ropy. Ropa naftowa jest już składowana na barkach na morzu, wykorzystane są również wszystkie zbiorniki, jakie posiadają firmy – podaje za agencją Bloomberg Polsat News.

Niezbyt optymistyczne dane dotyczące gospodarki Niemiec i Japonii każą wątpić w szybki wzrost zużycia paliwa, sprawiły, że podaż gwałtownie spadła. To wszystko sprawiło, że sprzedający ropę, byli skłonni sami zapłacić, byle tylko pozbyć się towaru.

Duda z kolejnym apelem do Polaków. Prezydent zniechęca do pobierania 500 plusDuda z kolejnym apelem do Polaków. Prezydent zniechęca do pobierania 500 plusCzytaj dalej

- Popyt fizyczny na ropę wygasł, tworząc globalną nadwyżkę podaży, gdy miliardy ludzi zostają w domu, aby spowolnić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa - zauważono w raporcie CNBC.

Cena ropy West Texas Intermediate (WTI - amerykański punkt odniesienia ceny ropy) z dostawą w maju spadła o ponad 100 proc., aby osiągnąć ujemny poziom - 37,63 USD za baryłkę (159 litrów).

Czerwcowy kontrakt futures WTI, który wygasa 19 maja, spadł o około 18 proc. po cenie 20,43 USD za baryłkę. Kontrakt lipcowy był o około 11 proc. niższy i wynosił 26,18 USD za baryłkę.

Prezydent Duda złożył deklarację w sprawie 500 plus. Powiedział także o wieku emerytalnymPrezydent Duda złożył deklarację w sprawie 500 plus. Powiedział także o wieku emerytalnymCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało projekt kolejnego, ważnego rozporządzenia. Chodzi o medyków

Stephen Schork, redaktor biuletynu poświęconego rynkowi ropy naftowej "The Schork Report", powiedział dziennikowi "Financial Times", że spodziewa się, wyczerpania możliwości magazynowych ropy w USA w ciągu dwóch tygodni - i ostrzegł, że załamanie zużycia ropy w kraju przyspiesza.

- To zaczyna wyglądać coraz gorzej - powiedział Schork, dodając, że gwałtownie rosnąca liczba bezrobotnych oznaczał, że ​​coraz mniej Amerykanów będzie jeździło, szkodząc popytowi na benzynę nawet w szczytowych miesiącach letnich.

Polsat News podaje również, że inwestorzy wycofali się z majowego kontraktu przed jego wygaśnięciem w poniedziałek z powodu braku popytu. Po wygaśnięciu kontraktu terminowego handlowcy muszą zdecydować, czy przyjąć dostawę ropy, czy też zamienić swoje pozycje na inny kontrakt terminowy na późniejszy miesiąc.

Inwestorów z USA nie przekonało również porozumienie osiągnięte 12 kwietnia przez OPEC, Rosję i innych producentów roby, o ograniczeniu jej wydobycia. Obawiają się, że cięcia nie będą wystarczające, aby zapobiec "zalaniu" rynków przy rekordowych nadwyżkach ropy na rynkach, gdyż znaczna część świata jest "zamrożona gospodarczo" z powodu pandemii koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat pracuje nad wyborami przez Internet? Posłanka zdradziła najnowsze plany
  2. Polska firma produkuje materiał nieprzepuszczający wirusów. Stał się prawdziwym hitem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wywiad USA: Kim Dzong Un w stanie krytycznym. Sprzeczne doniesienia ws. zdrowia przywódcy Korei Pn
Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News