ceny ropy
Pixnio
Autor Komunikaty prasowe - 17 Grudnia 2019

Ropa mocno niestabilna cenowo. Na stacjach paliw możemy się mocno zdziwić

Cena ropy naftowej w ostatnich dniach mocno rośnie, głównie wskutek ocieplenia relacji gospodarczych na linii USA - Chiny. Ceny paliw w Polsce pozostają póki co stabilne, ale im dłużej będzie trwał trend wzrostowy cen ropy tym większe ryzyko podwyżek na polskich stacjach.

Ceny ropy w górę

Cena ropy naftowej West Texas Intermediate we wtorek to około 60 dolarów za baryłkę, z kolei baryłka (ok. 159 litrów) ropy typu Brent kosztuje około 65 dolarów. Dla porównania, w listopadzie cena baryłki kształtowała się w przedziale 55 - 58 dolarów dla WTI i 59 - 63 dolarów dla Brent. Nie od dziś wiadomo, że im droższy surowiec, tym większe prawdopodobieństwo podwyżek cen na stacjach.

Jednak jak wynika z prognoz analityków portalu paliwowego e-petrol, póki co sytuacja na rynku międzynarodowym nie przekłada się znacząco na wzrost cen detaliczne paliw. Według informacji portalu, w okresie między 16 i 22 grudnia koszt litra Pb98 wyniesie 5,19-5,30 zł/l, a dla litra Pb95 cena wyniesie 4,90-5,01 zł. W przypadku diesla ceny będa kształtować się na poziomie 5,04-5,15 zł/l. Dopiero w dłuższej perspektywie okaże sie, jakie skutki będą miały ostatnie wzrosty cen ropy naftowej.

Ceny prądu w 2020 znacznie w górę. Znamy już dokładną wysokość podwyżekCeny prądu w 2020 znacznie w górę. Znamy już dokładną wysokość podwyżekCzytaj dalej

Ocieplenie relacji USA - Chiny

Jak wskazuje cytowany przez portal money.pl Paweł Grubiak, prezes zarządu i doradca inwestycyjny w Superfund TFI, największym wsparciem dla surowca w ostatnich dniach bez wątpienia jest ocieplenie relacji gospodarczych na linii Waszyngton-Pekin. "Już same pogłoski o możliwości uzyskania porozumienia w ubiegłym tygodniu sprawiały, że ceny surowca utrzymywały się na najwyższych od września poziomach. W piątek amerykański prezydent Donald Trump ogłosił za pośrednictwem Twittera, że Stany Zjednoczone uzgodniły pierwszą fazę porozumienia handlowego z Chinami. Choć to dopiero pierwsze symptomy stabilizacji stosunków gospodarczych tych dwóch największych gospodarek świata - rynek wierzy, że zawieszenie wojny handlowej wesprze globalną gospodarkę, co przyczyni się do zwiększonego popytu na większość surowców, w tym ropę naftową" - zauważa Grubiak.

Dodaje, że w najbliższych miesiącach ceny ropy będą wspierane także porozumieniem największych producentów surowca, na mocy którego nastąpi obniżenie jego produkcji o 1,7 mln baryłek dziennie do końca marca 2020 r. Dodatkowo Arabia Saudyjska zapowiedziała obniżenie wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie, co w efekcie zmniejszy podaż czarnego złota na światowych rynkach.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News