cena
Pixabay/Tariq786
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Cena Twojego ulubionego jedzenia poszybuje w górę. Niewiarygodna podwyżka dla wszystkich Polaków

Cena skupu podstawowych produktów rolnych jest znacznie wyższa w porównaniu do zeszłego roku. To efekt niemal 50-procentowych podwyżek cen trzody chlewnej - informuje portal money.pl. Tymczasem cena zboża znacznie spadła.

Ceny jedzenia drastycznie wzrosną

Rok 2020 upłynie pod znakiem ogromnych podwyżek cen produktów i usług. Drożyzna to oczywiście konsekwencja szalejącej inflacji. Jak podaje portal money.pl, wynosi ona już 4,4 proc. To absolutnie najwyższy poziom od ponad ośmiu lat. A to nie koniec kiepskich wiadomości.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że w olbrzymim tempie rosną ceny produktów rolnych. Na przestrzeni roku wzrost wyniósł 6,9 proc. Ale - jak podaje portal money.pl - nie jest tak, że wszystkie produkty mają wyższe ceny. Z kategorii uznanych za najważniejsze podwyżki cen zanotowały jedynie drób, ziemniaki oraz trzoda chlewna.

580 tys. Polaków z wyższymi pensjami. Prezydent już podpisał ustawę580 tys. Polaków z wyższymi pensjami. Prezydent już podpisał ustawęCzytaj dalej

Cena trzody chlewnej większa o połowę

Jeśli chodzi o drób, to różnice są niewielkie - w skupie poszły w górę o 3 proc. W przypadku ziemniaków podwyżka wyniosła ponad 10 proc. Jednak największy wzrost cen zanotowała trzoda chlewna - ceny poszły w górę niemal o połowę (47 proc.) - czytamy w analizie portalu.

A za co zapłacimy mniej? Potaniało mleko - spadek o 2,5 proc. Mniej trzeba zapłacić też za bydło. Znacznie taniej kupimy za to zboża. Ceny najważniejszych rodzajów opadły o kilkanaście procent. I tak np. cena za jęczmień spadła o 13,1 proc., a żyto jest tańsze o 18,4 proc.

Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Ceny na targach i w skupach

Przyjrzyjmy się zatem cenom w skupach i na targowiskach. W styczniu cena pszenicy w skupie wynosiła 72,21 zł za 100 kg, natomiast na targowiskach 87,35 zł. Z kolei za żyto trzeba było zapłacić 59,09/100 kg w skupie. Na targowisku cena wynosiła 69,61 zł.

A co z ulubionym dodatkiem obiadowym Polaków, czyli ziemniakami? Cena za 100 kg w skupie wynosi 80,38 zł, z kolei na targu to już wydatek 205,38 zł. Cena żywca wołowego w skupie wynosiła 6,43 zł/kg. Na targowiskach różnica nieznaczna - 6,83 zł. Natomiast wieprzowina kosztowała 5,97 zł/kg w skupie i 6,26 zł na targowiskach - podaje money.pl. Na koniec jeszcze cena drobiu - 3,77 zł za kilogram. W porównaniu do poprzedniego miesiąca cena nie uległa zmianie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kilka tygodni temu wybudowali plażę za 100 tys. Teraz zrównali ją z ziemią
  2. Szykuje się rewolucja w walce z rakiem? Naukowcy dzielą się najnowszym odkryciem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Koszmar w Ryanairze został nagrany. Wymioty i modlitwy, żeby horror się skończył
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News