cebula
PublicDomainPictures/Johnny Dod
Autor Komunikaty prasowe - 2 Października 2019

Promowane jako polskie, pochodzą zza granicy. W sklepach oszukują na potęgę

Cebula lokalna sprzedaje się lepiej niż na przykład z Francji, dlatego - jak się okazuje - sklepy nie zawsze podają prawdziwą informację na temat pochodzenia produktów. Według najnowszej kontroli polegającej na sprawdzeniu prawdziwości oznakowania świeżych owoców i warzyw, 30 procent sklepów oszukuje klientów i sprzedaje produkty nawet z najbardziej odległych rejonów świata jako “polskie”.

Cebula polska pochodząca z Francji

Cebula krajowa powinna być łatwo dostępnym towarem, bo w Polsce jest to obok ziemniaka najbardziej popularne warzywo. Inspekcja handlowa odkryła jednak, że w sklepach można znaleźć na cebuli informację o pochodzeniu z jednocześnie czterech różnych państw: Polski, Słowacji, Francji i Holandii, więc ciężko było stwierdzić, który z nich jest prawdziwy.

Dramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynkuDramat Tesco. Może całkowicie zniknąć z rynkuCzytaj dalej

Krajowy seler z Holandii

Podobnie było w przypadku selera z Holandii, który sprzedawano jako lokalny, czy czosnku z Egiptu, również sprzedawanego jako krajowy. Zdarzało się jednak i tak, że niektóre warzywa w ogóle nie miały podanego kraju pochodzenia.

W 30% sklepów nieprawidłowe oznakowania

Ze względu na liczne zgłoszenia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole by sprawdzić, jak jest sprawowany w Polsce obowiązek oznakowania krajem pochodzenia świeżych warzyw i owoców. Okazało się, że 31 sklepów na 96 mijało się z prawdą, określając pochodzenie produktów.

Jak podaje portal Superbiz.se.pl, prezes UOKiK wyjaśnił: “Informacja o kraju pochodzenia jest istotna dla wielu konsumentów, często wpływa na decyzję o zakupie i nie powinna wprowadzać w błąd. Do UOKiK docierały liczne sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej przeprowadzenie kontroli”.

Rewolucja emerytalna. Przejdziesz na nią już nawet w wieku 53 latRewolucja emerytalna. Przejdziesz na nią już nawet w wieku 53 latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Polski aktor po latach dowiedział się, że wychowuje nie swoje dziecko. ”Dostałem niezłą lekcję od życia”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News