Carrefour zostanie przejęty
wikipedia/skyblue
Autor Radosław Święcki - 14 Stycznia 2021

Carrefour zostanie przejęty? Interesuje się nim moloch paliwowy

Właściciel Circle K kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard przejmie Carrefoura? Takie sensacyjne informacje podały światowe media. Przedstawiciele obydwu stron potwierdzają, że toczą się w tej sprawie rozmowy, jak jednak zaznaczają, są one na wczesnym etapie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Właściciel Circle K przejmie Carrefoura
  • Co na te spekulacje przedstawiciele obydwu stron
  • Od kiedy Circle K jest obecne w Polsce i jak jest postrzegane

Carrefour zostanie przejęty?

W ostatnim czasie słyszeliśmy przede wszystkim o przejęciach na rynku prasowym, tymczasem okazuje się, że niebawem może do innej zaskakującej transakcji. Światowe media (m.in. agencja Bloomberg) podały, że kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard właściciel Circle K rozważa przejęcie Carrefoura.

Obydwie strony transakcji jak podaje portal Wiadomoscihandlowe.pl potwierdzają, że toczą się rozmowy w tej sprawie. Zaznaczają jednak, że są one na bardzo wczesnym etapie.

Carrefour jest obecnie wyceniany na francuskiej giełdzie na nieco poniżej 13 mld euro. Z kolei Couche-Tard jest wyceniany na giełdzie w Toronto na ok. 46 mld dolarów kanadyjskich (prawie 30 mld euro).

Alimentation Couche-Tard koncentruje się na sklepach ogólnospożywczych i stacjach benzynowych, a w ostatnich latach stale się rozwija poprzez przejęcia do czego najpierw doszło w Kanadzie, a później w Stanach Zjednoczonych. Kanadyjska firma obecna jest w regionach Azji i Pacyfiku, a ostatnio próbowała (bezskutecznie) przejąć jedną z australijskich firm. Od 2012 roku funkcjonuje w Europie.

Również w 2012 roku firma pojawiła się w naszym kraju, kiedy to przejęła Statoil Fuel&Retail, wskutek czego stacje Statoli zostały zastąpione przez Circle K. Jak jakiś czas temu informowaliśmy stacje Circle K należą do piątki najchętniej odwiedzanych stacji paliw przez Polaków. Sieć wyprzedzają PKN Orlen, BP, Shell i Lotos.

Carrefour, jak przypominają Wiadomoscihandlowe.pl, zarządza w naszym kraju siecią ponad 900 sklepów w różnych formatach: hipermarketami, supermarketami, sklepami convenience, placówkami dyskontowo-hurtowymi (Supeco), sklepami osiedlowymi, specjalistycznymi (Galerie Alkoholi, Carrefour Bio), a także e-commerce. Carrefour jest także zarządcą 45 centrów i pasaży handlowych oraz 43 stacji paliw.

Sieć obecna jest w 30 krajach świata gdzie posiada ponad 12 tys. placówek, z czego w samej Europie prowadzi prawie 3 tys. supermarketów i ponad 700 hipermarketów spożywczych. W ostatnich latach jak przypomina portal sieć traciła na swoim rodzimym, czyli francuskim rynku na rzecz takich konkurentów, jak Leclerc i niemieckie dyskonty Aldi i Lidl.

Zmiany również w Polsce?

Jeśli dojdzie do przejęcie Carrefoura przez Alimentation Couche-Tard, to jak zauważają światowe media, może zwiększyć się obecność Kanadyjczyków w Europie i Ameryce Południowej. Trudno jest natomiast obecnie przesądzić czy ewentualne zmiany objęłyby francuską sieć na polskim rynku.

Tymczasem spekulacje o przejęciu Carrefoura przez kanadyjską firmę, jak zauważa Business Insider Polska, spowodowało, że akcje francuskiej siec odnotowały wzrost kursu o 15 proc.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News