Burgery i ich nazewnictwo w ocenie Parlamentu Europejskiego
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 23 Października 2020

Zwrot akcji w sprawie nazw wegańskich burgerów. Branża mięsna będzie mieć pianę na ustach

Burgery wegańskie w dalszym ciągu mogą być określane jako burgery – tak zadecydował Parlament Europejski. Tym samym zakończył się spór wokół nazewnictwa produktów wegetariańskich, który rozpoczęła branża mięsna.

Wegańskie burgery na cenzurowanym. Sukces producentów żywności bezmięsnej

Burgery i ich nazewnictwo to kość niezgody między branżą mięsną a wegetariańską. Od dłuższego czasu Copa-Cogeca – największa organizacja związków rolniczych w Europie, domagała się bardziej restrykcyjnego podejścia względem żywności bezmięsnej.

Jednym z głównych postulatów było wprowadzenie zakazu używania sformułowań „burger” czy „stek” względem produktów wegetariańskich i wegańskich. Z restauracyjnego menu zniknęłyby de facto takie pozycje jak „wege burger” czy „kotlet sojowy”. A to w obliczu rosnącej popularności dań wegetariańskich spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem organizacji ekologicznych i prozwierzęcych.

Popularna sieciówka szykuje się na prawdziwy szturm. Już wystawia palety z ryżem, konserwami i pasztetemPopularna sieciówka szykuje się na prawdziwy szturm. Już wystawia palety z ryżem, konserwami i pasztetemCzytaj dalej

Jednak w ocenie Copa-Cogeca tego typu nazewnictwo wprowadza klientów w błąd. Argumentem na poparcie tej tezy miały być stereotypowe oczekiwania klientów, zgodnie z którymi osoba zamawiająca burgera czy steka liczy na to, że w środku znajdzie mięso, a nie roślinne zamienniki.

Do tej koncepcji nie przychylili się jednak posłowie Parlamentu Europejskiego. Portal money.pl podaje, że brak zgody na zarezerwowanie terminów „burger” czy stek” dla żywności mięsnej oznacza, że pod taką nazwą będą mogły nadal figurować także produkty roślinne. Prawo do takiego nazewnictwa mają wszystkie sklepy, restauracje czy puby na terenie całej Unii Europejskiej.

Otrzymasz list i nawet nie wyłapiesz momentu, w którym stracisz tysiące złotych. Lepiej przejrzyj pismo 2 razy, można tego uniknąćOtrzymasz list i nawet nie wyłapiesz momentu, w którym stracisz tysiące złotych. Lepiej przejrzyj pismo 2 razy, można tego uniknąćCzytaj dalej

Europejczycy popierają podtrzymanie nazw burgerów

Decyzję europarlamentarzystów pochwala Europejska Organizacja Konsumentów (EOK). „Sojowe steki w żaden sposób nie wprowadzają klientów w błąd. O ile oczywiście będzie wyraźne zaznaczenie, że jest to produkt wegański czy wegetariański”, czytamy w oficjalnym komunikacie.

EOK opiera swoją opinię w sprawie burgerów na sondażu, który przeprowadziła w ubiegłym roku. Rezultaty badania wskazują, że większość klientów nie odczuwa dezinformacji w przypadku takich sformułowań jak „wege burgery” czy „roślinne steki”. Za zakazaniem takich nazw opowiedziało się zaledwie 20 proc. ankietowanych. Natomiast 42 proc. respondentów przyznało, że takie nazwy są odpowiednie, pod warunkiem że towarzyszy im informacja na temat roślinnego pochodzenia produktu.

Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiuLidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiuCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Rząd szykuje specjalne mandaty dla rodziców. Wystarczy, że dziecko w szkole zrobi jedno
2. Pawłowicz mówiła o "menelach, którzy ją zaatakowali". Oni mają nagranie, jest w sieci
3. Wszystkich świętych z decyzją rządu. Już znamy plan, co do cmentarzy

Wege burgery to nie jedyna alternatywa dla mięsa

Od kilku lat coraz więcej obywateli Unii Europejskiej rezygnuje z produktów mięsnych na rzecz zamienników roślinnych. Dieta bezmięsna może być bowiem równie bogata w składniki odżywcze, jak jadłospis oparty na mięsie. Tym bardziej, że istnieje dużo alternatyw, którymi można uzupełnić uwielbiane dania. W burgerze zamiast mięsa można umieścić biało grochu lub białko soi. Natomiast kotleta ze schabu można zastąpić kotletem z selera.

Tym, co może zachęcać do sięgnięcia po wegetariańskie i wegańskie burgery czy kotlety są m.in. aspekty ekologiczne i moralne. Portal gazeta.pl podaje, że to właśnie hodowla zwierząt odpowiada za dużą część emisji szkodliwego dwutlenku węgla, który wpływa na zmiany klimatu. Część zadeklarowanych wegetarian i wegan decyduje się na bezmięsne burgery i inne roślinne alternatywy również z powodu chęci ocalenia zwierząt.

Odbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćOdbierzesz tylko SMS, bez żadnych podejrzeń. Potem będziesz tego długo żałowaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"
  2. To już oficjalne. Od jutra cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą
  3. Biedronka ma już sposób na obejście zakazu handlu. I wcale nie chodzi o dostawy do domów
  4. Ujawniamy gdzie zatankujesz i nie przepłacisz. Nie wierzyliśmy, że na stacji można kupić tak tanie paliwo
  5. Szpital na Stadionie Narodowym szuka chętnych do pracy. Znamy stawkę za godzinę
  6. Brat Otylii Jędrzejczak zginął na jej oczach. Jego ostatnie słowa złamały nam serce
  7. Najczęściej popełniane błędy w pieczeniu ciast. Ich skutki są koszmarem, a tak łatwo ich uniknąć
Największy bank w Polsce ostrzega klientów. Ich pieniądze są zagrożone, takiego oszustwa jeszcze nie byłoNajwiększy bank w Polsce ostrzega klientów. Ich pieniądze są zagrożone, takiego oszustwa jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News