Bułgaria
Pixabay/5163451
Autor Komunikaty prasowe - 26 Stycznia 2020

Polska jeszcze nie, ale Bułgaria jak najbardziej. Zamienią lewy na euro

Bułgaria już w 2023 roku może zamienić lewy na euro — informuje portal bankier.pl. Przychylić się do takiego scenariusza w swojej wypowiedzi miała między innymi szefowa Kristalina Georgiewa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Określiła ona plany Bułgarii co do wprowadzenia europejskiej waluty jako "całkiem realne". 

Bułgaria zmierza w kierunku Eurolandu

Warto również nadmienić, że obecna dyrektor zarządzająca MFW pochodzi z Bułgarii. Jej nadzieje na to, że Bułgarii uda się wejść do strefy euro już w 2023 roku miała potwierdzić podczas rozmowy w Davos szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

"Jeżeli w kwietniu br. Bułgaria wejdzie do mechanizmu ERM II, czyli tzw. poczekalni strefy euro, przyłączenie się do Eurolandu w 2023 r. jest realne" - pisze portal bankier.pl. ERM-2, to dwuletnia "poczekalnia" do której musi zostać zaliczony dany kraj, aby mógł przejść na europejską walutę.

Olga Tokarczuk została obrabowana. Policja wciąż liczy stratyOlga Tokarczuk została obrabowana. Policja wciąż liczy stratyCzytaj dalej

Bułgaria do tego mechanizmu według zapewnień krajowego ministra finansów miała już wejść w zeszłym roku, ale tak się nie stało.

Jak wskazywał wcześniej portal forsal.pl, nowe kraje, które chciałyby przejść na wspólną europejską walutę muszą także przezwyciężyć niechęć krajów strefy euro do przyjmowania nowych członków, na którą składa się między innymi kryzys w Grecji związany z rekordowym zadłużeniem oraz skandalem na Łotwie, który był związany z praniem brudnych pieniędzy.

Jeśli Bułgaria przyjmie wspólną walutę, to będzie to kolejny kraj zza żelaznej kurtyny po Estonii, Łotwie, Litwie, Słowacji i Słowenii, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 2004 r. i zobowiązały się porzucić swoje waluty narodowe i wejść do Eurolandu. Innym krajem, który chciałby wejść do strefy euro w tym samym terminie co Bułgaria jest Chorwacja. Planów co do przyjęcia euro nie mają obecnie Węgry, Polska i Czechy.

Kredyt hipoteczny krok po kroku. Zanim weźmiesz mieszkanie na kredyt musisz pamiętać o kilku rzeczachKredyt hipoteczny krok po kroku. Zanim weźmiesz mieszkanie na kredyt musisz pamiętać o kilku rzeczachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy uwięzieni w centrum epidemii. Konsulat zachęca ich do powrotu do Polski
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Polaków czeka największe uderzenie po portfelach od lat. Znany jest termin, kiedy będzie najgorzej
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News