Budżet UE wciąż niepewny
biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 1 Grudnia 2020

Wiemy, na kogo mogą liczyć Polska i Węgry przy głosowaniu budżetu UE. Trzy kraje gotowe na ustępstwa

Premier Mateusz Morawiecki szuka sojuszników, którzy podobnie jak Polska i Węgry zablokują rozporządzenie wiążące budżet UE z tzw. mechanizmem praworządności. Sondowane w tej sprawie były we wtorek trzy państwa. Ale nawet jeśli uda nam się uzyskać ich poparcie, to blokada będzie nieskuteczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie państwa premier Mateusz Morawiecki namawiał we wtorek do poparcia stanowiska Polski i Węgier
 • Dlaczego poparcie małych państw nie przyniesie Polsce sukcesu
 • Stanowisko którego z państw będzie ogromnym rozczarowaniem dla polskiego rządu

Kto nas poprze przy głosowaniu ws. budżetu UE?

Premier Mateusz Morawiecki gorączkowo szuka sojuszników, którzy pomogą Polsce i Węgrom w zablokowaniu rozporządzenia wiążące fundusze unijne z tzw. mechanizmem praworządności. Jak podaje „Puls Biznesu” szef polskiego rządu odbył zdalne rozmowy z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem (dokładnie rok temu zastąpił na tym stanowisku Donalda Tuska), a także premierami trzech rządów, które teoretycznie mogą udzielić rządom Morawieckiego i Orbana wsparcia.

Wiadomo, że wycofanie się z rozporządzenia wyklucza Parlament Europejski, którego przewodniczący David Sassoli wraz z liderami wszystkich grup politycznych ma w środę odbyć spotkanie z premierem Portugalii Antonio Costą. To właśnie ten kraj ma na początku 2021 roku przejąć unijną prezydencję od Niemiec. „Puls Biznesu” zauważa, że po tym spotkaniu być może będzie wiadomo, czy są jakiekolwiek szanse na przetrzymanie do kolejnej prezydenci i zablokowanie krytykowanego przez Polskę i Węgry wspomnianego rozporządzenia.

Kupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęKupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęCzytaj dalej

Jeśli Polska i Węgry liczyły w tej sprawie na Portugalię, to wszystko wskazuje na to, że srodze się rozczarują. Premier Antonio Costa zapowiedział bowiem na konferencji prasowej, że jego kraj popiera porozumienie unijnych państw z lipca i porozumienie Rady z Parlamentem w sprawie praworządności.

- Nie ma żadnych wątpliwości co do stanowiska Portugalii. Nasze stanowisko jest bardzo jasne. Jesteśmy przywiązani do porozumienia ustalonego w lipcu. Wspieramy niemiecką prezydencję w kwestii powiązania budżetu z praworządnością i porozumienie z Parlamentem. Wpieramy wartości europejskie. Kiedy Portugalia wchodziła do Unii, nie było jeszcze wspólnego rynku, ale była to Unia wartości i to dla nas rzecz podstawowa, najważniejsze są wartości, demokracja, praworządność. Nie było unii monetarnej, gdy Portugalia wchodziła do Unii, ale chodziło nam o wartości, to najważniejsze - powiedział szef portugalskiego rządu cytowany przez TVN 24.

- Nie możemy otwierać porozumień, które zostały osiągnięte. W lipcu byliśmy tutaj przez pięć dni i cztery noce, aby osiągnąć to historyczne porozumienie. To jest zrobione, czas na otwieranie go minął – dodał.

Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaLepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzeniaCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Kilka dni temu jak już informowaliśmy portugalskie media donosiły, że podczas niedawnej Rady Europejskiej Costa miał stanąć po stronie polskiego i węgierskiego rządu w sprawie wiązania funduszy unijnych z mechanizmem praworządności. Według tygodnika „Expresso” podobne stanowisko miały przedstawić również Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria i Chorwacja.

Poparcie małych państw nic nie da

Jak wspomniano w sprawie zablokowania rozporządzenia były we wtorek sondowane trzy państwa. Chodzi o Grecje, Słowację i Słowenię. Tyle, że nawet jeśli uda nam się uzyskać ich wsparcie, to blokada nam się nie uda. Dlaczego? Otóż jak przypomina „Puls Biznesu” przy takich głosowaniach istotna jest ludnościowa siła danego państwa. By zgromadzić mniejszość, która zablokuje rozporządzenie wystarczą cztery państwa, tyle, że muszą one reprezentować ponad 35 proc. ludności unijnej.

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboJuż 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboCzytaj dalej

Tymczasem Polska reprezentuje 8,49 proc. a Węgry tylko 2,18 proc. Niewiele większy udział ma sondowana dziś Grecja (2,40 proc.), zaś w przypadku Słowacji jest to tylko 1,22 proc., a Słowenii zaledwie 0,47 proc. Zatem nawet gdyby państwa te zgodziły się poprzeć rządy Morawieckiego i Orbana w sprawie rozporządzenia, to nie przekraczają w sumie udziału 15 proc. Nie wiadomo jeszcze jak zachowają się inne państwa, ale eksperci nie wróżą polskiej i węgierskiej ekipie sukcesu.

Być może Polsce i Węgrom pozostanie jedynie pójście za radą szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która jak już pisaliśmy powiedziała w ubiegłym tygodniu, by państwa, które mają wątpliwości w sprawie tzw. warunkowości, dochodziły swoich praw w unijnym Trybunale Sprawiedliwości.

- Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga - mogą to skierować do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Trwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiTrwa polowanie, kontrolerzy nie odpuszczają w żadnym wypadku. 681 zł kary doręczą Ci prosto pod drzwiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Minister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościMinister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News