Zniesienie limitu składek doprowadzi do ogromnych nierówności w emeryturach
Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Listopada 2019

Budżet wciąż niepewny. Wszystko to za sprawą emerytur

Budżet 2020 będzie musiał zostać zmodyfikowany, jeżeli plan zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS nie wejdzie życie. Budżet na przyszły rok miał być pierwszym od 1989 roku, w którym nie będzie deficytu.

Budżet 2020 - będzie deficyt?

Budżet 2020 wciąż pozostaje niewiadomą. Pomimo, że wydawało się rząd zrezygnuje z planu zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS, ostatnio temat wrócił jak bumerang - podaje businessinsider.pl. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość dalej będzie próbowało przeforsować kontrowersyjny projekt. Jednak politycy PiS-u nie będą mogli liczyć na pomoc swoich koalicjantów z Porozumienia Jarosława Gowina. Zniesienie limitu zostało założone w budżecie na przyszły rok, dzięki czemu do budżetu wpłynie ponad 5 mld zł. Projekt, który budzi sprzeciw przedsiębiorców oraz wielu polityków miał pomóc w utrzymanie pierwszego 1989 roku budżetu, w którym nie będzie deficytu.

"My ten projekt założyliśmy przed wyborami - trzeba to wyraźnie podkreślić - w projekcie budżetu państwa. Jest założenie w projekcie budżetu państwa. Jeżeli projekt nie przejdzie, trzeba będzie zmodyfikować wtedy projekt budżetu państwa. W tej chwili w projekcie budżetu te wpływy się znajdują, w związku z tym konsekwentnie realizujemy to, co zapowiadaliśmy przed wyborami" - powiedział cytowany przez businessinsider.pl Piotr Müller, rzecznik rządu w trakcie niedzielnej rozmowy polityków w Polsat News.

Lewica nie pozostawia suchej nitki na projekcie

W odpowiedzi posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy ostro skrytykowała zniesienie limitu, mówiąc, że "projekt w tej wersji, w jakiej został złożony przez PiS, jest projektem złym, antysocjalnym, skrajnie prawicowym, który daje ogromne przywileje najbogatszym w taki sposób, że gwarantuje im ogromne emerytury w przyszłości". Posłanka sama by nie poparła tego projektu w takiej wersji, jednak podkreśliła, że może mówić tylko za siebie, gdyż Lewica o tym, jak będzie głosować, będzie decydować w poniedziałek.

Masz auto z instalacją gazową? Czeka cię bardzo niemiła niespodziankaMasz auto z instalacją gazową? Czeka cię bardzo niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Na czym polega limit 30-krotności?

Limit 30-krotności polega na tym, że jeżeli zarobki osoby wyniosą w ciągu roku więcej niż 30-krotność szacowanego średniego wynagrodzenia w gospodarce, to powyżej tej kwoty nie musi płacić składek na ZUS. Jak podaje businessinsider.pl, W tym roku limit wynosi 11 912 zł brutto miesięcznie, co daje 142,9 tys. zł rocznie.

Zniesienie limitu doprowadzi do skrajnych nierówności

Jeżeli ktoś zarabia więcej niż wynosi ta kwota, to zakłada się, że może sobie sama dobrze poradzić z zabezpieczeniem majątku na starość, więc nie musi korzystać z publicznego systemu. Dzięki temu ZUS nie musi wypłacać bardzo wysokich świadczeń najbogatszym obywatelom. W tym momencie jest ich w Polsce ok. 370 tys. (2 proc. zarabiających). Takie emerytury mogłyby wynosić dziesiątki tysięcy złotych - informuje businessinsider.pl. Takie osoby otrzymują standardowe emerytury, które wynikają ze składek płaconych poniżej limitu 30-krotności średniego wynagrodzenia.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez swój nos nie mogła patrzeć na swoje odbicie. Po operacji jest jak zupełnie inna osoba
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News