Budżet z deficytem
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 2 Lipca 2020

Po 500 plus czas na 200 miliardów minus. Wieści z budżetu są porażające

Budżet jest w fatalnym stanie. Po czasach 500 plus nadeszła pora na wielki minus. Nawet 200 miliardów pod kreską. Tyle może wynieść dziura budżetowa. Załatamy ją wszyscy z naszych kieszeni.

Nawet 9,5% naszego PKB może wynieść dziura budżetowa w tym roku. To około 200 miliardów złotych. Na nowelizację ustawy budżetowej poczekamy jeszcze nawet kilka tygodni. Minister Tadeusz Kościński uważa, że nie należy się śpieszyć. Komisja Europejska ostrzega, że nasza dziura budżetowa może być astronomiczna.

Budżet dziurawy

Mimo zapowiedzi Mateusza Morawieckiego z początków roku o zrównoważonym budżecie już teraz wiadomo, że kasa państwa się nie dopnie. W porównaniu z zeszłym rokiem, gdy deficyt wyniósł 0,7 PKB w tym roku szykuje się prawdziwy koszmar. Według wstępnych szacunków nasze zadłużenie wyniesie niemal 10% PKB.

Biedronka poszła na całość. Wprowadziła nowe, o wiele niższe ceny, wiemy dokładnie na coBiedronka poszła na całość. Wprowadziła nowe, o wiele niższe ceny, wiemy dokładnie na coCzytaj dalej

Znamy już dokładne cyfry mówiące o stanie polskiej kasy po pierwszych pięciu miesiącach 2020 roku. Pod koniec maja deficyt wyniósł prawie 30 miliardów złotych. Jest to astronomiczna kwota, a według szacunków będzie tylko gorzej. Na domiar złego aktualnie obowiązująca ustawa budżetowa głosi, że 2020 kasa państwa powinna wyjść na zero. Jednak jak podaje Polsat News do końca maja wpływy z podatków wyniosły 157,1 miliarda złotych, a wydatki 183 miliardy.

Raport opublikowany przez Ministerstwo Finansów wskazuje, że do końca maja dochody z podatków były aż o 14,2 miliarda złotych niższe niż rok temu. Najbardziej spadły dochody z VAT-u, mimo zapowiadanego przez rząd łatania dziury vatowskiej. Z drugiej jednak strony minister finansów Tadeusz Kościński, gwarantuje, że pod względem dochodów podatkowych właśnie zakończony czerwiec był lepszy niż spodziewał się resort. - Dane pokazują, że wychodzimy z pandemii. Gospodarka zaczyna się rozkręcać i możemy coraz więcej pieniędzy przeznaczać na rozwój gospodarki, a nie na programy ratunkowe - oświadczył minister.

Rząd kombinuje jak ukryć dług

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
2. Niemcy masowo wykupują ze sklepów jeden produkt. Hurtownie też już puste
3. Ciotka o dużych gabarytach krzywdziła i za karę usiadła na 9-letniej dziewczynce. Dziecko zmarło

Dziennikarze wskazują, że jedną ze strategii rządu może być "ukrywanie" realnej skali deficytu. Politycy wypychają największe kwoty poza ramy rachunków krajowych. W ten sposób ogłoszona przez rząd nowa ustawa budżetowa będzie podawała zaniżoną kwotę polskiego długu. Nie odpuści nam jednak Unia Europejska. Bruksela policzy Polsce każdą złotówkę, którą pożyczymy od innych krajów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Odkryli genialny sposób na komary. Dzięki niemu jesteśmy dla nich niemal niewidzialni
  3. Stało się. Chiny przekazały zatrważającą wiadomość. Światowe mocarstwa przecierają oczy ze zdumienia
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Kierowco, lepiej sprawdź swój samochód przed jazdą. Ominiesz szczegół, a skończysz z dużym mandatemKierowco, lepiej sprawdź swój samochód przed jazdą. Ominiesz szczegół, a skończysz z dużym mandatemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News