Budowa bloku mieszkalnego koło ulicy Parysowskiej w Warszawie
wikimedia/cybularny
Autor Radosław Święcki - 22 Lutego 2020

Polacy znaleźli sposób na wciąż drożejące mieszkania. Bańka cenowa może zostać rozbita

Budowa domu okazuje się być najlepszym rozwiązaniem w obliczu rosnących cen mieszkań. Potwierdzają to dane HRE Investmensts.

Budowa domu nie straszna Polakom. Pokazują to statystyki HRE Investmensts. Wynika z nich, że w sektorze budownictwa mieszkaniowego mamy do czynienia ze skokowym wzrostem liczby budowanych domów jednorodzinnych na własne potrzeby przez osoby fizyczne. Ich liczba na poziomie 5,2 tys. była aż o 62,6 proc. proc. wyższa niż na początku 2019 roku.

Budowa domu - coraz więcej Polaków na to stać

- To potwierdza, że w obliczu rosnących cen mieszkań w dużych miastach, coraz więcej osób szuka swojego miejsca na ziemi dalej od centrów. Nie bez znaczenia jest też poprawiająca się sytuacja finansowa rodaków, która powoduje, że więcej osób może sobie pozwolić na zakup lub budowę nieruchomości. Tak dobre styczniowe dane mogą też wynikać z faktu, że osoby fizyczne, budujące domy na własne potrzeby, są bardziej wrażliwe niż deweloperzy na aurę panującą za oknem - czytamy w analizie HRE Investments.

HRE investmensts podkreśla również, że nieco lepsze dane raportowali również deweloperzy, którym udało się w styczniu przekroczyć poziom 10 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ocenie ekspertów jest to efekt wciąż wysokiego popytu na mieszkania.

- Kupowane są one zarówno na własne potrzeby jak i w celach inwestycyjnych - tłumaczą eksperci.

Z danych zaprezentowanych przez HRE Investments wynika również, że indywidualni inwestorzy oddali do użytkowania 6,4 tys. mieszkań (o 2,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), a deweloperzy 10,6 tys. (o 0,8 proc. mniej niż na początku 2019 r.).

- Dane te świadczą więc o utrzymującej się wysokiej produkcji nowych nieruchomości. Rosnąca przez lata liczba otwieranych nowych inwestycji powoduje, że jest niemal pewne, że w całym 2020 roku znowu przekroczymy poziom 200 tysięcy nowych nieruchomości, których budowa się zakończy - komentują eksperci HRE Investments.

Problemy z pozwoleniami

HRE Investmenst zwraca uwagę na problemy w obszarze pozwoleń na budowę. Szczególnie źle wypadają na tym tle deweloperzy, którzy w pierwszym miesiącu 2020 roku dostali decyzje pozwalające budować aż o 18% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dane te co prawda mogą stanowić potwierdzenie doniesień o trudnościach, na które napotykają firmy budujące mieszkania w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę czy zakupie działek. Ale - jak zaznacza - HRE Investmenst - nie można styczniowych danych interpretować wyrywkowo, gdyż skumulowane dane za ostatni rok pokazują, że deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę prawie 165 tysięcy mieszkań, czyli znacznie więcej niż w tym samym czasie rozpoczęli nowych inwestycji (142 tys.).

- Z drugiej strony inwestorzy indywidualni otrzymali w styczniu aż o 13% (r/r) więcej pozwoleń na budowę. To wpisuje się we wspomniany wyżej naturalny ruch na rynku – gdy mieszkania w dużych miastach drożeją – szukamy alternatywy poza nimi - podsumowują eksperci HRE Investments.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News