Budowa
unsplash, Tuân Nguyễn Minh
Autor Komunikaty prasowe - 19 Grudnia 2019

Budowanie stanie się o wiele łatwiejsze. Zniknie większość budowlanych absurdów

Budowa już niedługo będzie łatwiejsze. “Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane, który pozwala łatwiej zalegalizować stare samowole budowlane” - podaje “Gazeta Prawna”. Nie będzie już konieczne uzyskiwanie pozwoleń w przypadku budowy m.in. paczkomatów, wpłatomatów, biletomatów, automatów sprzedających.

Budowa będzie mniej uciążliwa? Zmiany w prawie budowlanym

Budowa, a właściwie proces inwestycyjno-budowlany, stanie się wkrótce uproszczony i przyspieszony, jak poinformowało w komunikacie CIR. "Chodzi o uproszczenie zbyt rygorystycznych procedur, usunięcie nadmiernych obowiązków po stronie inwestora oraz doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości interpretacyjne" - można przeczytać, jak cytuje “Gazeta Prawna”.

Minister rozwoju przedłożył projekt ustawy o zmianach w prawie budowlanym, a także kilku innych ustaw. Zakłada on ułatwienie legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych. Za sprawą tego zostaną one ujęte w system kontroli bezpieczeństwa. "Warunkiem uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie przedstawienie ekspertyzy technicznej, potwierdzającej możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej" - wyjaśniono.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

Z czego ma się składać projekt budowlany

W projekcie ustawy zaproponowano, żeby projekt budowlany był złożony z: “projektu zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu); projektu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe) oraz technicznego (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna)”.

Mniej dokumentów w sprawie budowy

Według noweli osoby budujące nie będą musiały składać tak dużej ilości dokumentów w sprawie pozwolenia na budowę. "Dotyczyć to będzie etapu składania wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie" - napisano. Do wniosku będzie trzeba dodać jedynie część obecnego projektu budowlanego.

Stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę

Co więcej, nowe przepisy wprowadzą 5-letni termin na stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę oraz decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Dotychczas lata po tym, jak budynek powstał i był użytkowany, można było stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji gazowych

Dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku zostało przewidziane zwolnienie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę. "Z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych, o powierzchni nie większej niż 1 tys. m kw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych na gruntach rolnych" - można przeczytać.

Nowe przepisy wejdą w życie gdy minie sześć miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News