Twardy brexit sprawi, w Europie zabraknie leków
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Października 2019

Brexit bez umowy coraz bliżej. Mieszkający na Wyspach powinni zaopatrzyć się w zapas leków

Brexit bez umowy może spowodować, że w całej Europie będzie brakować leków - podaje Polski Instytut Ekonomiczny. Niedobory odczuje także Polska, która będzie narażona na utrudnienia.

Brexit bez umowy to jeszcze większe konsekwencje

W najnowszym wydaniu “Tygodnika Gospodarczego PIE” można przeczytać, że brexit bez umowy to dla Europy zagrożenie niedoborami leków na poziomie 1,1-1,6 mld GBP w półrocznej perspektywie. W związku z tym dużo europejskich firm podjęło decyzję o powiększeniu zapasów leków, które są zagrożone niedoborami, a rządy opracowały plany zastąpienia ich zamiennikami.

Problem odczuje także Polska, która w zeszłym roku importowała z Wielkiej Brytanii leki o wartości 275 mln funtów i przez twardy brexit “byłaby narażona na niedobory o wartości 28-41 mln GBP (135-205 mln PLN)" - szacują specjaliści PIE.

Niedobory będą olbrzymie

Brexit bez porozumienia spowodowałby natychmiastowe przywrócenie unii celnej, co ograniczyłoby przepływ towarów przez kanał La Manche niemal o 40-60 proc. i stan ten utrzymywałby się przez pół roku - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na szacunki zawarte w dokumentach brytyjskiego rządu, w których opisane są potencjalne konsekwencje opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę na leki i wyroby medyczne, których transport skomplikuje się przez ścisłe przepisy, a do których włączają się np. limity czasu przewozu i konieczność przewozu w specjalnych warunkach temperaturowych. "Przyjmując wspomniane wyżej oszacowanie natychmiastowego ograniczenia rozmiaru handlu o 40-60 proc., liniowy powrót do dzisiejszych wartości przez założone sześć miesięcy, a także biorąc pod uwagę, że w 2018 r. Wielka Brytania importowała z krajów UE leki o łącznej wartości 17,7 mld GBP oszacować można, że opcja wyjścia bez umowy spowodowałaby w Wielkiej Brytanii przez pierwsze pół roku niedobór leków o łącznej wartości 1,8-2,7 mld GBP" - twierdzą eksperci.

Zdaniem ekspertów PIE problem niedoboru leków byłby znacznie mniejszy, gdyby brexit został określony umową. "Dzięki konkretyzacji daty brexitu oraz dzięki okresowi przejściowemu zniknęłaby niepewność, która obecnie nie pozwala firmom farmaceutycznym, dostawcom, rządom i agencjom regulacyjnym na przygotowanie odpowiednich środków zapobiegawczych" - napisano w podsumowaniu.

Kiedy dojdzie do brexitu?

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oświadczył, że zamierza przedstawić propozycję, by 12 grudnia odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Głosowanie ma odbyć się poniedziałek. Tymczasem państwa członkowskie Unii Europejskiej nie zadecydowały w piątek, o ile ma zostać przedłużony brexit. Niespełna tydzień temu brytyjski premier wysłał do Brukseli wniosek o przełożenie brexitu z 31 października do 31 stycznia 2020 roku. Johnson, który jest zwolennikiem twardego brexitu, został do tego zmuszony ustawą parlamentu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News