Szkoci mają dosyć bałaganu związanego z brexitem
By ChiralJon - https://www.flickr.com/photos/69057297@N04/45554136424/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75011663
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Listopada 2019

Szkoci mają dość polityki Londynu związanej z brexitem. Planują wziąć sprawy w swoje ręce

Brexit może spowodować, że Szkocja opuści Zjednoczone Królestwo. Szefowa autonomicznego szkockiego rządu Nicola Sturgeon chce przeprowadzić w referendum w tej sprawie w przyszłym roku.

Brexit rozbije Wielką Brytanię?

Brexit może doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa. Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon wzywa do oderwania się Szkocji od Wielkiej Brytanii. Jak podaje portal bankier.pl, powołując się na PAP, premier Szkocji zapowiedziała, że chce przeprowadzić drugie referendum niepodległościowe, a wybory do brytyjskiej Izby Gmin, które odbędą się w grudniu to moment, w którym Szkoci powinni zastanowić się nad przyszłością swojego kraju. Przemówienie miało miejsce podczas wiecu zwolenników oderwania się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

"W ciągu najbliższych kilku tygodni naszym zadaniem jest przekonanie wszystkich, których znamy, aby 12 grudnia poszli i wysłali największy, najgłośniejszy i najbardziej donośny komunikat do Westminsteru - że nadszedł czas, aby Szkocja wybrała swoją przyszłość. Nadszedł czas, aby Szkocja stała się niepodległym krajem" - powiedziała Sturgeon. (PAP)

"Niezależnym krajem, który będzie najlepszym przyjacielem i rodziną dla naszych sąsiadów na Wyspach Brytyjskich, w całej Europie i na całym świecie. To jest Szkocja, do której dążymy - wyjdźmy więc i złapmy ją obiema rękami. Zainspirujmy ludzi pozytywnym przesłaniem, pokazując wszystko, czym może być niepodległa Szkocja, i wszystko, co Szkoci mogą osiągnąć" - oznajmiła szefowa szkockiego rządu. (PAP)

Zamiast 500 zł dostali 10 zł. Problem ze świadczeniem 500 plusZamiast 500 zł dostali 10 zł. Problem ze świadczeniem 500 plusCzytaj dalej

Referendum w przyszłym roku

Tym samym Nicola Sturgeon kolejny raz zapowiedziała, że przed świętami Bożego Narodzenia zamierza wysłać do Londynu oficjalny wniosek o zgodę na przeprowadzenie w 2020 roku drugiego referendum niepodległościowego.

Jednak Rządząca Partia Konserwatywna oraz Liberalni Demokraci są przeciwni następnemu referendum w Szkocji. Partia Pracy również uważa, że należy utrzymać jedność Zjednoczonego Królestwa, jednak nie wyklucza wydania zgody na referendum. Lider partii Jeremy Corbyn stwierdził, że tylko laburzyści mogą poprawić kondycję gospodarki Szkocji i zniwelować poziom biedy w dużych miastach.

Brexit doprowadzi do secesji?

Pomimo, że ostatnie referendum w sprawie niepodległości Szkocji odbyło się pięć lat temu, to Szkocka Partia Narodowa uważa, że planowany brexit znacznie zmienił sytuację, co jest argumentem na rzecz przeprowadzenia nowego referendum.

Podczas referendum zorganizowanego w 2014 roku za pozostaniem Szkocji w Wielkiej Brytanii zagłosowało 55 procent obywateli. Ostatnie sondaże pokazują, że przewagę dalej mają przeciwnicy oderwania się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa, jednak jest ona już znacznie mniejsza niż podczas referendum.

Czekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News