Donald Tusk nie jest przekonany do pomysłów premiera Wielkiej Brytanii
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Października 2019

Donald Tusk krytycznie o pomysłach Borisa Johnsona na brexit

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zamieścił w czwartek na Twitterze wpis, z którego wynika, że Unia Europejska jest sceptycznie nastawiona do pomysłów Borisa Johnsona w sprawie brexitu.

Brexit - Tusk komentuje

Donald Tusk napisał na Twitterze, że Unia Europejska ma wątpliwości co do propozycji premiera Wielkiej Brytanii. Jednocześnie zaznaczył, że jest otwarty na dalsze negocjacje z Londynem.

- "Dzisiaj odbyłem dwie rozmowy telefoniczne w sprawie brexitu, najpierw z Dublinem, a następnie z Londynem. Moja wiadomość dla irlandzkiego premiera Leo Varadkara: W pełni popieramy Irlandię. Moja wiadomość dla premiera Borisa Johnsona: Jesteśmy otwarci, ale nadal nieprzekonani" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

Brexit - propozycje Johnsona

W środę, 2 października Boris Johnson wystosował propozycję, by po zakończeniu w przyszłym roku okresu przejściowego Irlandia Północna opuściła wraz z pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa unię celną, jednak w zakresie obrotu towarami pozostała w jednolitym unijnym rynku, co wiązałoby się z tym, że obejmowałyby ją unijne przepisy z tego zakresu.

To by oznaczało granicę celną między obiema Irlandiami, a także granicę regulacyjną między Irlandią Północną, a Wielką Brytanią (Anglia, Szkocja, Walia). Boris Johnson obiecał, że procedury regulacyjne mają być uproszczone w jak największym stopniu.

Brexit - UE sceptyczna

Unia Europejska nie skreśla tych propozycji, jednak poszczególni liderzy są sceptyczni wobec pomysłów Johnsona. Premier Irlandii Leo Varadkar uważa, że propozycje nie spełniają określonych wymogów, z kolei szef KE Jean-Claude Juncker widzi dwie strony medalu - są postępy w negocjacjach, ale też problematyczne punkty.

Boris Johnson liczy na to, że kompromis uda się osiągnąć na szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się 17 i 18 października. Gdyby tak było, a Izba Gmin zatwierdziłaby umowę, to Wielka Brytania mogłaby opuścić UE zgodnie z obecnym terminem - 31 października.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News