BOŚ bank prał brudne pieniądze
biznesinfo.pl
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Maja 2020

DGP podała, że bank należący do państwa prał brudne pieniądze. Afera wykracza poza granice Polski

BOŚ Bank pralnią pieniędzy? Toczą się postępowania przeciw BOŚ Bankowi. Do prokuratury trafiły też zawiadomienia w tej sprawie - informuje we wtorek “Dziennik Gazeta Prawna”. O nielegalnych działaniach BOŚ informowały wcześniej Polskę służby USA.

BOŚ Bank pralnią pieniędzy?

Nad BOŚ Bankiem zbierają się ciemne chmury. Bank może zostać oskarżony o pranie pieniędzy. “DGP” przypomina, że od niemal dwóch lat obowiązuje ustawa o AML (anti-money laundering - przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu). “Wcześniej walka z tym procederem przez generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF) była oceniana krytycznie. Jej skuteczność była niska. Nowe przepisy miały to zmienić” - czytamy w “DGP”.

BOŚ Bank. Trwają postępowania

Dziennik donosi, że aktualnie w związku z praniem pieniędzy toczą się dwa postępowania przeciwko BOŚ Bankowi. Obok GIIF prowadzi je także Komisja Nadzoru Finansowego, a celem postępowań jest nałożenie na BOŚ Bank kary administracyjnej.

- Obie instytucje złożyły w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa - zdradza informator „DGP”. W dzienniku możemy przeczytać, że zarówno nadzór, jak i generalny inspektor odmówiły komentarza w sprawie BOŚ Banku, zasłaniając się tajemnicą.

Możesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychMożesz mieć dobre auto i nie wydać więcej niż 5 tys. zł. Propozycje dla oszczędnychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Wyciekło nagranie policji, które nie miało ujrzeć światła dziennego. Sprawą zajmie się prokuratura

Dziennikowi udało się jednak potwierdzić w Prokuraturze Krajowej, że postępowanie trwa i zostało przeniesione na Śląsk.

„Prokuratura Regionalna w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie. Z uwagi na jego dobro na obecnym etapie prokuratura nie udziela informacji o biegu postępowania” - czytamy w odpowiedzi PK na pytania „DGP”.

Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszRząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujeszCzytaj dalej

Afera BOŚ Banku. “Nie chodzi o miliony, tylko o znacznie większe kwoty”

“DGP” zwraca uwagę, że BOŚ Bank jest pośrednio kontrolowany przez Skarb Państwa. I wskazuje na udziały w kapitale zakładowym, jakie mają różne instytucje: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 58,05 proc., Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw 8,61 proc., Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych 5,54 proc. Reszta akcji (27,8 proc.) pozostaje w wolnym obrocie giełdowym.

- Afera jest duża i nie chodzi o pranie milionów złotych, ale znacznie wyższe kwoty. Na przełomie września i października ubiegłego roku pojawiła się informacja, że w tej sprawie interweniowały służby ze Stanów Zjednoczonych, prosząc, aby polska strona zajęła się praniem pieniędzy z wykorzystaniem BOŚ Banku - mówi informator „DGP”.

Jabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złJabłka, pomarańcze i banany w Polsce relatywnie tanie. Ale jest kraj, gdzie kilogram tych pierwszych kosztuje prawie 30 złCzytaj dalej

Więcej na ten temat przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostało już tylko kilka godzin. Za chwilę Szumowski ogłosi na co czekali wszyscy. Co dalej z maseczkami?
  2. Rząd obniży wypłaty Polaków, aby ratować gospodarkę? Związkowcy oburzeni
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowa wiadomość z Chin. Chodzi o pochodzenie zakażeń, ujawnili dane

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News