Bon turystyczny do zmiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 24 Grudnia 2020

Świadczenie 500 zł do pilnej zmiany. Pieniądze wydasz już nie tylko na dziecko

Bon turystyczny już niebawem może przejść gruntowną zmianę. Do Sejmu trafił projekt, który zakłada rozszerzenie możliwości wykorzystania talonu. Inicjatorzy domagają się, aby świadczenie wakacyjne w wysokości 500 zł od finansowało także imprezy krótsze niż jeden dzień. Okazuje się, że pieniądze wydać będzie można już nie tylko na dziecko.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Czym jest bon turystyczny,
  • Jakie zmiany w tym zakresie zostały zaproponowane,
  • Jakie problemy zrodził talon od rządu.

Bon turystyczny – ile, dla kogo i na jakich zasadach?

Bon turystyczny to forma wsparcia, która została wprowadzona z uwagi na osłabienie gospodarki. Kupon o wartości 500 zł ma stanowić wsparcie nie tylko dla obywateli, lecz także dla polskiej turystyki.

Bon turystyczny przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności można zawnioskować o talon rozszerzony o dodatkowe 500 zł i dostać w sumie 1000 zł. Rządowe wsparcie przybrało formę indywidualnie generowanego kodu. W celu wykorzystania pieniędzy należy podać jego numer np. podczas rezerwowania wczasów. Kod ma być ważny do marca 2022 r.

Ustawa o polskim bonie turystycznym doprecyzowuje, że 500 zł od rządu można wykorzystać na opłacenie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Talonem można zapłacić tylko w tych miejscach, które znalazły się na specjalnej liście. Co więcej, zapisy zastrzegają, że bon turystyczny musi być spieniężony na poczet dziecka. Okazuje się, że jednak nie zawsze.

Bon turystyczny do rozszerzenia

Onet podaje, że do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada poważne zmiany w bonie turystycznym. Inicjatorzy domagają się rozszerzenia miejsc, w których można go spieniężyć.

Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaZakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapanaCzytaj dalej

Jedna z poprawek do ustawy wskazuje, że kuponem będzie można opłacić imprezy turystyczne, które trwają krócej niż 24 godziny i nie obejmują noclegu. Dzięki temu 500 zł od rządu można byłoby wykorzystać także na półkolonie czy jednodniowe wycieczki np. do muzeum.

Projekt wprowadza również kilka pomniejszych modyfikacji natury organizacyjnej. Zgodnie z propozycją zmianom mają ulec procedury rejestracji podmiotów w systemie. Nowe zasady wskazują, że przedsiębiorca będzie musiał podać adres oraz nazwę obiektu, w którym zostaną zrealizowane usługi opłacane bonem turystycznym.

Według wstępnego planu modyfikacje mają zostać wdrożone wraz z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Onet donosi, że projekt ma zostać wprowadzony jeszcze przed feriami zimowymi, które z uwagi na pandemię odbędą się w innym terminie niż zakładał pierwotny harmonogram roku szkolnego.

Bon turystyczny cieszył się dużą popularnością. Nie ominął jednak problemów

Choć wprowadzeniu bonu turystycznego towarzyszyło dużo emocji i sporów, to ostatecznie rozwiązania skorzystało dość dużo obywateli. Szczyt zainteresowania kuponem przypadł na okres wakacyjny, co w zasadzie nie powinno dziwić. W końcu świadczenie zostało wyemitowane w wakacje 2020.

Według wyliczeń ZUS Polacy aktywowali ponad milion bonów turystycznych na kwotę 856 mln zł. Rekord padł 17 sierpnia, gdy zarejestrowano ponad 13,8 tys. płatności kuponem na łączną sumę 9,8 mln zł.

Jednak nowe rozwiązanie nie uchroniło się przed problemami.Beneficjenci uskarżali się m.in. na niemożność wygenerowania kodu.Popularny kupon 500 zł stał się także przedmiotem internetowych aukcji. Prawnicy ostrzegają, że sprzedaż bonu turystycznego jest nielegalna i podlega karze grzywny do 1 mln zł lub karze 3 lat więzienia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Skorzystasz z pomocy od ZUS, a za parę lat pożałujesz? Niewiele osób zna fatalne konsekwencje
  2. Jarosław Kaczyński złożył Polakom życzenia świąteczne. Co powiedział prezes PiS?
  3. Zdarzy się pierwszy raz, a odczujemy wszyscy. Decyzji już nie zmienią, za chwilę pół tygodnia bez handlu
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News